Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimYerli kripto para borsalarına 18 milyon TL para cezası

Yerli kripto para borsalarına 18 milyon TL para cezası

Ulaş Utku Bozdoğan: Yerli kripto para borsalarına 18 milyon TL para cezası 1

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı finansal istihbarat birimi Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yerli dört kripto para borsasına idari para cezası verdi. Toplam 18 milyon 700 bin lira tutarında idari para cezası uygulandı.

MASAK, mali suçların ve kara para aklamanın önlenmesi için borsalardaki kripto para cüzdanlarını da inceleme kararı almıştı. Bu bağlamda 1 Mayıs 2021’den itibaren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamına kripto para borsaları da dahil edildi. Bu kanuna göre kripto para borsalarına çeşitli yükümlüler getirildi. Bu yükümlülükler; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlenmişti.

Paribu, BtcTurk, Bitci ve Icrypex’e ceza

MASAK tarafından yapılan yükümlülük denetimi sonucunda Paribu, BtcTurk, Bitci ve Icrypex borsalarına ceza kesildi. Yapılan açıklamaya göre Bitci Teknoloji AŞ hakkında 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygulandı.

Binance’e rekor para cezası

1 ay önce eklendi

Daha önce de geçtiğimiz Aralık ayında aynı ihlal gerekçesiyle Binance Türkiye’ye (BN Teknoloji) 8 milyon TL tutarında ceza uygulanmasına kara verilmişti. MASAK, bu ihlallerde en fazla 8 milyon TL’lik ceza kesebiliyor. Binance Türkiye ve Paribu’ya en üst sınırdan ceza kesildiği görülüyor.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Yerli kripto para borsalarına ceza

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar