Çarşamba, Şubat 8, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilim1 milyar dolarlık Ethereum yakıldı

1 milyar dolarlık Ethereum yakıldı

Ulaş Utku Bozdoğan: 1 milyar dolarlık Ethereum yakıldı 1

Ethereum ağındaki NFT satışları inanılmaz boyutlara ulaştı ve ağın yoğunluğu nedeniyle çok yüksek ticaret ücretleri ortaya çıkıyor. Bunun bir kısmı otomatik olarak yakılıyor ancak bu meblağ bile inanılmaz. 

OpenSea ticaretinde inanılmaz rakamlar

Geçen yaz EIP-1559 protokolünün kullanıma sunulması ile birlikte aynı BSC ağında olduğu gibi ETH ağında da transfer ücretlerinin bir kısmı otomatik olarak yakılıyor. Transfer ücretleri nispeten düşük olsa da NFT çıkarma ücretleri çok yüksek. 

OpenSea üzerinde Ocak ayında 3.5 milyar dolarlık NFT ticareti gerçekleşirken tüm zamanların rekoru kırıldı. Bu rakam yaklaşık olarak 181 milyon dolarlık ETH yakımını sağladı. Uniswap üzerinde 98 milyon dolar ve 66.9 milyon dolarlık ETH yakımı gerçekleşti. Sadece 2 platformda 350 milyon dolarlık ETH yakımı gerçekleşti. Kalan miktar ise diğer tüm DEX, DeFi ve NFT platformlarında yer aldı. 

NFT pazarında aslında bir de Looksrare fırtınası esiyor ancak farklı bir taraftan. Yüksek NFT ticaretine LOOKS ödülü verildiği için kullanıcıların kendi hesapları arasında NFT hareket ettirdiği belirtiliyor. Çok yeni olmasına rağmen 9 milyar dolardan fazla ticaret hacmi oluştu ancak bunun sadece yüzde 17’si gerçek ticaret hacmi. 

Diğer taraftan Ethereum halen büyük bir enflasyon içerisinde. Yıllık 5.4 milyon ETH kazılırken 3.5 milyon ETH yakılıyor. Yılın sonlarına doğru madencilerin değil elinde ETH tutanların ödüllendirileceği PoS sistemine geçilmesi ile ağın önemli ölçüde rahatlayacağı ifade ediliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Rekor Ethereum yakımı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar