Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaYapay ZekaAdobe, "Çamur" Gibi Video ve GIF'leri Yüksek Çözünürlüklü Hâle Getiren Yapay Zekâ...

Adobe, “Çamur” Gibi Video ve GIF’leri Yüksek Çözünürlüklü Hâle Getiren Yapay Zekâ Aracı Geliştiriyor: Karşınızda Project Res-Up!

Dünyanın en büyük grafik yazılımı şirketlerinden Adobe, son dönemlerde yapay zekâya odaklanmış durumda. Bu bağlamda; şirketin etkileyici özellikler sunan yapay zekâ araçları ile zaten tanıştık. Ancak gelen son haberler, Adobe’un büyük bir bomba daha patlatacağını gözler önüne seriyor. “Project Res-Up” olarak isimlendirilen yeni bir yapay zekâ aracı, eski ve bulanık videolar ile GIF’ler için benzersiz kalite yükseltme deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

Adobe Project Res-Up, henüz kullanıma açık bir yapay zekâ aracı değil. Ancak bu araç, The Verge’deki meslektaşlarımız tarafından test edildi. Paylaşılan örneklere baktığımızda ise bu aracın, kalite yükseltme açısından çok çok iyi olduğunu görüyoruz. Gelin hem Project Res-Up ile ilgili detaylara hem de bu yapay zekâ aracının yaptığı çalışma örneklerine yakından bakalım.

Adobe Project Res-Up, görüntü kalitesini birkaç kaç artırıyor!

Yukarıdaki GIF’te, 1947 yılında yayınlanan The Red House isimli filmin, Project Res-Up ile yeniden oluşturulduğu bir kesit görüyorsunuz. Orijinalinde 480 x 360 piksel çözünürlük sunan görüntü, Adobe’un yapay zekâ destekli aracı ile 1280 x 960 piksel çözünürlüğe yükseltildi. Böylelikle görüntüdeki piksel sayısı, yüzde 600’den fazla artırıldı. Bunun görüntü kalitesini nasıl etkilediğini net bir şekilde görebiliyoruz.

Paylaşılan başka bir GIF’te ise yavru fil görüntüsünün Project Res-Up ile nasıl yeniden yapılandırıldığını görüyoruz. Bulanıklık azalırken, genel kalitenin arttığını ve renklerin daha canlı bir hâle geldiğini görüyoruz.

Adobe’un henüz kullanıma sunulmayan yapay zekâ destekli aracı, en çok da eski görüntülerin yenilenmesinde avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Kullanıcılar, aile yadigârı videoları bu yapay zekâ aracı ile yeniden düzenleyip, nesiller boyunca saklanmasını sağlayabilirler…

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar