Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaMobilAkıllı telefonunuzu neden kılıfıyla şarj etmemelisiniz?

Akıllı telefonunuzu neden kılıfıyla şarj etmemelisiniz?

Pek çok akıllı telefon lityum iyon pillerle çalışıyor ve telefonunuzu nasıl şarj ediyor olursanız olun bu piller vakit içinde bozuluyor. Bunun nedeni, yük taşıyıcılarını elektrotlar ortasında kaydırarak fonksiyon görmeleri ve bunu yaparken bileşen modüllerinin gerilime uğraması sonucu vakitle daha az verimli davranmaları.

Telefonunuzu çok uzun müddet şarj etmek yahut şarj etmeden evvel pilin büsbütün bitmesini beklemek (yani 0’dan şarj etmek) elektrotları zorlamanın ve akıllı telefonunuzun pilinin ömrünü kısaltmanın mükemmel yolları. Lakin, bir pili öldürmenin tahminen de en tesirli yollarından biri çok ısınmasına müsaade vermekten geçiyor.

Telefonunuzu kılıfla kullanıyorsanız, şarj ederken kılıfı çıkarmanız telefonunuzu daha uzun müddetler kullanabilmeniz için yeterli bir tercih olabilir. Çünkü telefon şarjdayken, olağandan biraz daha fazla ısınıyor ve kılıf bu ısıyı telefon etrafında koruma ederek bataryaya vakitle tesirli halde ziyan veriyor. Diğer bir deyişle, ısının uygun biçimde dışarı atılmasını engelliyor.

Eğer telefonunuzu şarj ettikten sonra değerli ölçüde daha sıcak olduğunu hissediyorsanız, bu, çok ısındığının ve pil kapasitesine ziyan verdiğinin bir işareti olabilir. Şayet ısındığını hissetmiyorsanız o vakit sorun yok. Fakat yeniden de bu, ileride bataryanın ziyan görmeyeceği manasına gelmiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar