Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaDonanımAlibaba’dan 128 çekirdekli ARM sunucu işlemcisi

Alibaba’dan 128 çekirdekli ARM sunucu işlemcisi

Ulaş Utku Bozdoğan: Alibaba’dan 128 Çekirdekli Arm Sunucu Işlemcisi 1

Masa üstünde ARM işlemcilerin etkisi iyiden iyiye hissedilirken sunucu tarafında da hareketlilik devam ediyor. Üreticiler verimlilik odaklı sunucu yükleri için ARM mimarisini tercih etmeye başladı. 

Alibaba Yitian 710 neler sunuyor?

Son dönemde Nvidia’nın ARM mimarisi üzerine inşa ettiği Grace sunucu işlemcisi sektördeki değişimi gözler önüne sererken farklı teknoloji devleri de hamlelerine devam ediyor. 

Apple M2 yonga seti çok kalabalık geliyor.

1 gün önce eklendi

Alibaba tarafından geliştirilen Yitian 710 işlemcisi 128 ARM çekirdeğine sahip. 5nm sürecinde üretilen işlemci zar başına 60 milyar transistör barındırıyor. Yeni nesil amiral gemilerinde gördüğümüz ARM v9 mimarisini temel alan işlemci 3.2GHz seviyesine kadar çıkıyor, DDR5 desteği sunuyor ve 96 PCIe 5.0 hattına yer veriyor. 

Esnek Bilişim Servisleri departmanında kullanılacak olan işlemci sanallaştırma oturumlarına hayat verecek. Bu oturumlarda 4 adet sanal çekirdek yer alıyor ve bunlar tek bir fiziksel çekirdeğe bağlı. Oturumda 16GB bellek ve 3Gbit/s ağ bant genişliği sunuluyor. 

Alibaba yeni işlemcinin verimlilik oranı açısından x86 işlemcilerle çalışan oturumları ikiye katladığını belirtiyor. En önemli bulut sağlayıcılardan olan Alibaba yeni dönemde daha fazla ARM işlemcilere yer vermeyi planlıyor. Firma ayrıca MIPS ve RISC-V mimarilerini de kullanıyor. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Sunuculara ARM dokunuşu

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar