Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaMobilAndroid 14'ün yeni özelliği Snapdragon 8 Gen 2'li telefonlara geliyor

Android 14’ün yeni özelliği Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlara geliyor

Meral Erden: Android 14'Ün Yeni Özelliği Snapdragon 8 Gen 2'Li Telefonlara Geliyor 1 Bildiğiniz üzere bu yılki Google I/O geliştirici konferansı, bilhassa yapay zeka ve görüntüleme teknolojileri konusunda değişik duyurularla doluydu. Hatta arama devi, Pixel 7a, Pixel Tablet ve Pixel Fold modellerine ek olarak Android 14’ün yeniliklerine değindi. Bunlar ortasından en dikkat çeken özellik ise Ultra HDR ismi verilen yeni fotoğraf formatı oldu diyebiliriz. Artık Qualcomm, bu özelliği Snapdragon 8 Gen 2’li aygıtlara ulaştırmak için çalışmalara başladı.

Ultra HDR, Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlara geliyor

Bilmeyenler için I/O 2023 sırasında Google, Ultra HDR’ı yeni bir imaj formatı olarak tanıttı. Kısaca yeni format, fotoğrafların geriye dönük uyumlu JPEG formatında çekilmesine müsaade verirken, 8 bit’in ötesinde bir dinamik aralık sunulmasını imkan tanıyacak. Böylelikle, akıllı telefon fotoğrafçılığında daha detaylı gölge ve vurgu ayrıntıları ile karşılaşacağız. 

Meral Erden: Android 14'Ün Yeni Özelliği Snapdragon 8 Gen 2'Li Telefonlara Geliyor 3 Ayrıyeten Google, bu formattaki fotoğrafların mevcut uygulamalarla geriye dönük olarak uyumlu olacağını söylüyor. Ultra HDR formatı, HDR özelliğini desteklemeyen uygulamalarda bile SDR JPEG evrakı olarak gösterilebilecek. Bu durum, kullanıcıların yeni formata sahip imajları diğerleriyle paylaşmasını kolaylaştıracak diyebiliriz.

Son raporlara nazaran Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 aygıtlarda Ultra HDR formatı için işlemcinin 18 bit ISP’sinden faydalanacak. Bu noktada yonga devinin, Android grubuyla çalışmalara başladığı bildiriliyor. Dolayısıyla yeni özellik kullanıma sunulur sunulmaz Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlar için faal olacak. Ultra HDR formatının bir evvelki jenerasyon aygıtlara uyumlu olup olmayacağı ise şimdi bilinmiyor. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar