Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaMobilApple Epic Games kapışmasının galibi aşikâr oldu

Apple Epic Games kapışmasının galibi aşikâr oldu

Bloomberg’in haberine nazaran, ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, Epic’in Apple’ın aygıtlarında alternatif uygulama mağazalarını yasaklayarak federal rekabet yasasını ihlal ettiği istikametindeki savlarının birçoklarını reddeden bir alt mahkeme kararını onadı. Üç yargıçlı heyet, Epic’in lehine olan yepyeni kararın bir kısmını de onayladı.

Panel kararda, “Piyasa gücüne sahip çevrimiçi süreç platformlarının ekonomimizde ve demokrasimizde oynadığı role dair canlı ve kıymetli bir tartışma var” dedi. “Federal bir temyiz mahkemesi olarak misyonumuz bu tartışmayı çözmek değil, hatta buna teşebbüs dahi edemeyiz. Bunun yerine, bu kararda, mevcut emsali sadakatle gerçeklere uyguladık.”

Apple Epic Games kapışmasının galibi belirli oldu

Daha fazla temyiz davayı bir üst mahkemeye taşımadıkça, karar statükoyu koruyacak. Lakin açığa çıkan, Axios’tan Stephen Totillo’nun da işaret ettiği üzere, Epic’in artık Apple’ın yasal fiyatları için kancaya takılmış olabileceği gerçeği.

Apple yaptığı açıklamada “Bugünkü karar, Apple’ın bu davadaki yankılanan zaferini tekrar teyit ediyor ve on argümandan dokuzu Apple’ın lehine karara bağlandı. İki yıl içinde ikinci kere bir federal mahkeme, Apple’ın eyalet ve federal seviyelerde antitröst maddelerine uyduğuna karar verdi. App Store, rekabeti teşvik etmeye, yeniliği teşvik etmeye ve fırsatları genişletmeye devam ediyor ve onun dünyanın her yerindeki kullanıcılara ve geliştiricilere sağladığı derin katkılardan gurur duyuyoruz. Mahkemenin, eyalet hukuku kapsamında kalan tek argümanla ilgili kararına ise katılmıyoruz ve daha fazla inceleme yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar