Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaMobilApple, iPhone 11'den beri yapmadığını iPhone 14 ile yapacak üzere görünüyor.

Apple, iPhone 11’den beri yapmadığını iPhone 14 ile yapacak üzere görünüyor.

iPhone 14 hakkında yeni bir söylenti daha ortaya çıktı ve bu söylenti biraz da olsa heyecan verici, zira Apple, uzun zamandır telefonun ön kamerasına ilişkin bir yenilikte bulunmuyordu. Ancak Apple, iPhone 11’den bu yana ilk kez akıllı telefonlarındaki ön kamerayı yükseltebilir gibi görünüyor.

Bilgi Apple analisti Ming-Chi Kuo’dan geliyor. Kuo, gelecek iPhone ailesinin ön kamerada 2 önemli güncelleme alacağını söylerken, bunlardan biri otomatik odaklama, bir diğeri ise daha geniş bir diyagram açıklığı olacak.

Kuo, iPhone 14’ün diyaframının f/2.2’den f/1.9’a düşeceğini ve bu geçişin diyaframı biraz artıracağını söylerken, böylece sensöre daha fazla ışık toplanabilecek. Yani işin özü, iPhone 14’ün ön kamerası ile yapılacak düşük ışık çekimlerinde çok daha iyi sonuçlar alınabilecek. Elbette bu güncelleme olursa.

Otomatik odaklama konusu ise daha önce yazılım yoluyla çözülüyordu, ancak Apple, iPhone 14 ile ilk kez donanım yoluyla otomatik odaklamayı tercih ederse, bu da daha doğal bir etki sağlayacak. Özellikle görüntülü aramalar ve ön kamera ile yapılan canlı akış uygulamalarında daha iyi bir görüntü kalitesinin kapısı da böylece açılmış olacak.

Öte yandan pek çok telefon üreticisinin çok kullandığı bir özellik olmasından dolayı Apple’ın bugüne kadar iPhone’un selfie kameraları için geleneksel otomatik odaklama sunmaması biraz şaşırtıcıydı. Ancak bu özellik yine de hayati önem taşımıyor. Zira derinlik algılama efekti Portre modunda doğal arka plan bulanıklığı oluşturarak otomatik odaklamayı daha az gerekli hale getiriyor. Yine de bu özelliğin gelecek olması iyi bir şey.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar