Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaMobilApple, USB-C portuna yönelik planlarını genişletiyor

Apple, USB-C portuna yönelik planlarını genişletiyor

iPhone 15 serisi, evvelki modellere nazaran birçok yeni uygunlaştırmayı beraberinde getirdi. Tahminen de en dikkat çeken değişikliklerden biri, USB-C portuna geçiş oldu. Bu değişiklik birçok kullanıcı için epey beğenilen karşılandı. Artık tıpkı kabloyu hem iPhone’larını hem de başka aygıtlarını, örneğin laptopları ve tabletleri şarj etmek için kullanabilecekler.

Ancak, iPhone 15’in şarj suratları birden fazla Android telefonundan hala daha yavaş. Fakat USB-C portunun gücü, evvelki Lightning portundan kıymetli ölçüde daha yüksek. Aslında, 4.5 watt’a kadar güç çıkışı yapabilir. Bu, Lightning portunun güç çıkışından 15 kat daha fazla.

Apple, USB-C portuna yönelik planlarını genişletiyor

Lightning portuna sahip iPhone’lar yalnızca azamî 0.3 watt güç çıkışı yapabiliyordu. Daha yüksek güç çıkışı, iPhone 15’in artık daha fazla güç ihtiyacı olan harici depolama şoförleri üzere daha geniş bir aksesuar yelpazesiyle çalışmasını sağlar. Hatta AirPods ve kulaklıklar üzere başka aygıtları şarj etmek için de kullanılabilir.

iPhone 15‘in USB-C portu, Lightning portundan daha süratli data transfer suratlarına da sahip. Örneğin, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, USB 3 kablo kullanıldığında 10 Gbps’ye kadar süratli USB 3.2 Gen 2 suratlarını destekliyor. Bu, kullanıcıların belgelerini iPhone’ları ile öteki aygıtlar ortasında çok daha süratli bir biçimde transfer edebilecekleri manasına geliyor.

Ayrıca, iPhone 15‘in USB-C portu, harici ekranlara 4K HDR görüntü yansıtma ve çıkış için DisplayPort’u destekliyor. Bu, Lightning adaptörleriyle yalnızca 1080p görüntü yansıtma sınırlamasına sahip evvelki iPhone’larla kıyaslandığında kıymetli bir ilerleme.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar