Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYazılımApple'dan Casus Yazılımlara Karşı Özellik: Lockdown

Apple’dan Casus Yazılımlara Karşı Özellik: Lockdown

Kullanıcıların her hareketini anbean takip eden casus yazılımlar, artık hayatımızın her yerinde. Hatta bundan birkaç gün önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD merkezli teknoloji devi Google’ın yeni bir casus yazılım tespit ettiğinden, bu casus yazılımın hem iOS hem de Android kullanıcılarını tehdit ettiğinden bahsetmiştik.

Şimdiyse genel olarak hükümetler tarafından satın alınan ve gazeteciler ile rakip siyasetçilere karşı kullanılan casus yazılımlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS ve iPadOS 16 ile macOS Ventura için geliştirilen yeni bir özellik duyurdu. “Lockdown” (Kilitlenme Modu) olarak isimlendirilen ve isteğe bağlı olarak kullanılacak bu özellik, söz konusu casus yazılımlara karşı maksimum koruma sağlayacak. Peki bu özellik tam olarak nedir ve nasıl çalışıyor?

Apple’ın yeni güvenlik özelliği işte böyle görünüyor:

İnanç Can Çekmez: Apple'Dan Casus Yazılımlara Karşı Özellik: Lockdown 1

Apple’ın geliştirdiği Lockdown isimli özellik, akıllı cihazların güvenlik katmanını çok ciddi oranda artıyor. Öyle ki bu özellik aktif edildikten sonra; gelen bir mesaj içerisinde yer alan fotoğraf dışındaki eklentilerin çok büyük bir bölümü engellenecek. Güvenli olmayan sitelere girişi yasaklayan özellik, aralarında FaceTime’ın da olduğu Apple Servisleri’ni kullanılmaz hale getirecek. Bilgisayar ve aksesuarlarla kablolu bağlantıyı engelleyen Lockdown, yapılandırma profillerinin yüklenmesine de izin vermeyecek.

Apple’ın Kilitlenme Modu aktif edildiğinde, telefonun özellikleri büyük oranda kullanılamayacak. Bu da söz konusu özelliğin sıradan kullanıcılar için uygun olmadığının açık bir göstergesi. Ancak Apple, casus yazılım meselesini hiç olmadığı kadar ciddiye almış gibi görünüyor. Zira Apple Güvenlik Ödülü programı kapsamında Lockdown için yeni bir kategori oluşturuldu. Hizmetle ilgili açık bulan geliştiriciler, diğer açıkları bulanlardan iki kat fazla kazanacaklar. Apple’ın bu mod için belirlediği maksimum ödül, 2 milyon dolar olarak açıklandı.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar