Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilApple'ın iPhone dizayncısı, AI donanım projesi için ayrıldı

Apple’ın iPhone dizayncısı, AI donanım projesi için ayrıldı

Apple eserlerinde tasarım, donanım kadar kıymetli bir faktör olarak öne çıkıyor. Şirket, eserlerini ekseriyetle istek objeleri olarak konumlandırarak, yüksek fiyatlara basitçe satış yapmayı başarıyor. Bu muvaffakiyetin ardındaki isim Jonathan Paul Ive idi. Ive, 1996’dan 2019’a kadar Apple’ın baş tasarımcısıydı. 2019’da kendi şirketini kurmak için Apple’dan ayrılan Ive, şirketin “istikrarsızlık dönemini” başlatmış oldu. Geçtiğimiz dört yıl içinde, Apple iki kere baş tasarımcısını değiştirdi. Görünüşe nazaran Apple, yılın başında bu rolü üstlenen Tang Tan’ın da Tim Cook’u hayal kırıklığına uğratmasıyla yeni bir dizayncı arayışına girebilir. İşte ayrıntılar…

Bloomberg’in Mark Gurman’ın son raporuna nazaran, Apple’ın yeni baş dizayncısı olarak atanan Tang Tan, misyonundan istifa etti. İstifanın nedeni bilinmeyen olsa da, Tan’ın bir sonraki durağının Jony Ive tarafından kurulan LoveFrom olduğu bildiriliyor. LoveFrom, üstte bahsettiğimiz Apple’ın efsanevi dizayncısı Ive tarafından kurulan bir tasarım firması. Tan’ın, Ive ve OpenAI’den Sam Altman ile birlikte yapay zeka projesinde donanım dizayncısı olarak misyon alacağı söyleniyor.

Apple’ın iPhone dizayncısı, AI donanım projesi için ayrıldı

Elbette bir işten ayrılıp öteki bir yerde yeni bir rol aramak hayli olağan. Lakin Tang Tan, iPhone dahil Apple’ın kıymetli eserlerinin dizaynından sorumluydu. Dünyanın en tanınan eserini yaratan ve dünyanın en büyük teknoloji şirketinde bu rolde istifa etmek biraz şaşırtan. Dahası, bu istifa ile birlikte, Jony Ive’ın 2019’daki tasarım grubundaki herkes de şirketten ayrılmış oldu. Bu, şirket içinde potansiyel sıkıntılara işaret ediyor olabilir.

Tabii öbür ve daha kolay bir mümkünlük da var. Ive ve Altman’ın üzerinde çalışmayı teklif ettikleri proje, tahminen de Tang Tan’ın iPhone’dan daha çok ilgisini çekmiş olabilir. Ne yazık ki, üzerinde çalıştıkları proje şimdilik gizemini koruyor. Lakin, aslında kolay bir eserden daha fazlası üzere görünüyor. Tan’ın durumunu kimin devralacağı ve Apple’ın yeni baş tasarımcısının kim olacağı şu an için bilinmiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar