Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaMobilApple'ın Test Hizmetinden 17 Tane GTA 5 Boyutunda Veri Sızdırıldı: Daha Piyasaya...

Apple’ın Test Hizmetinden 17 Tane GTA 5 Boyutunda Veri Sızdırıldı: Daha Piyasaya Sürülmemiş Oyunlar İfşa Oldu

ABD merkezli teknoloji devi Apple ile ilgili çok ilginç bir gelişme yaşandı. Geliştiricilerin, uygulamalarını yayımlamadan önce test sürecini yürüttükleri ve uygulamaların beta sürümlerinin yayımlandığı hizmeti TestFlight, benzeri görülmemiş bir sızıntıya ev sahipliği yaptı. Edinilen bilgilere göre 1,2 TB’lik veri, bu sızıntı ile internete saçıldı.

TestFlight’ın sızdırılan veriler, tespit edilebildiği kadarı ile 2012 ila 2015 yıllarını kapsıyor. “teraleak” olarak isimlendirilen ve X’te de bu adla bir hesaptan paylaşılan sızıntı, bugüne dek hiç yayımlanmamış oyun ve uygulamalar ile o yıllarda yayımlanan ancak sonradan App Store’dan kaldırılan içeriklere ev sahipliği yapıyor.

Sızıntının nasıl yaşandığı bilinmiyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Apple'In Test Hizmetinden 17 Tane Gta 5 Boyutunda Veri Sızdırıldı: Daha Piyasaya Sürülmemiş Oyunlar İfşa Oldu 1

teraleak sızıntısını kimin yaptığı ve bu devasa veriye nasıl ulaştığı gibi soruların cevabı yok. Ancak sızıntı kaynağı, Apple sunucularından elde ettiği verileri Wayback Machine aracılığıyla arşivledi. Hâl böyle olunca sızdırılan verilere ulaşmak oldukça kolay. Yapılması gereken tek şey bir internette “TestFlight leak” araması yapmak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Apple'In Test Hizmetinden 17 Tane Gta 5 Boyutunda Veri Sızdırıldı: Daha Piyasaya Sürülmemiş Oyunlar İfşa Oldu 3

Tabiri caizse sızdırılan verilerin içinde yok yok. Şu ana kadar incelenen veriler arasında, Angry Birds serisinden hiçbir zaman yayımlanmamış olan birkaç yapım dahi bulundu. Ayrıca artık App Store’da olmayan Infinity Blade gibi oyunlar da sızdırılan dosyalar içinde mevcut. Üstelik meraklı internet kullanıcılarının tarama çalışmaları da devam ediyor. Bu taramalar, sızdırılan verilerdeki yepyeni oyun ve uygulamaları ortaya çıkartmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar