Pazartesi, Şubat 6, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilAraştırmaya nazaran akıllı bileklikler kilo vermeye yardımcı oluyor

Araştırmaya nazaran akıllı bileklikler kilo vermeye yardımcı oluyor

Şinasi Kaya: Araştırmaya nazaran akıllı bileklikler kilo vermeye yardımcı oluyor 1

İstatistikler, fiziksel aktiviteleri izleyen akıllı bileklik, akıllı saat vb. gibi giyilebilir cihazların, insanları daha fazla hareket etmeye teşvik ettiğini gösteriyor. Bu da uzun vadede birkaç kilodan kurtulmak anlamına gelmekte.

iPhone 14’teki kamera lensleri çatlayınca Apple tedarikçi değişti

2 gün önce eklendi

Avustralyalı bilim adamları, akıllı bileklik takmanın artan fiziksel aktiviteyi ve buna bağlı fizyolojik ve psikososyal sonuçları nasıl etkilediğini inceleyen yaklaşık 400 bilimsel makaleyi analiz etti. Bu tür giyilebilir cihazların insanları günde yaklaşık 1.800 ekstra adım atmaya teşvik ettiği ortaya çıktı.

İncelenen bilimsel makaleler, dünya çapında yaklaşık 164 bin kişi hakkında veri sağladı. Aktivitelerinin bir meta-analizi, akıllı bileklik takarak yürüme süresinin günde ortalama 40 dakika arttığını ve bunun birkaç ay içinde vücut ağırlığında yaklaşık 1 kg azalmaya katkıda bulunduğunu gösterdi.

Şinasi Kaya: Araştırmaya nazaran akıllı bileklikler kilo vermeye yardımcı oluyor 2

İnsanları hareket etmeye teşvik ediyor

Diğer fizyolojik ve psikososyal yönler üzerindeki etki genellikle küçüktü ve çoğu zaman göz ardı edilebilirdi. Bununla birlikte, tip 2 diyabetli ve diğer bazı rahatsızlıkları olan kişilerde akıllı bileklikler artan aktivite, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu.

Bilim insanlarına göre günlük fiziksel aktiviteleri takip eden bu tür giyilebilir cihazlar insanların davranışlarını, alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını uzun vadede değiştirmede önem arz ediyor. Buna paralel olarak da insanlar her gün daha fazla adım atma yönünde motive oluyorlar. 

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar