Pazar, Şubat 5, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimBaşta Taylor Swift'in jeti, olmak üzere ünlü isimlerin uçakları, Dünya'yı tehdit ediyor

Başta Taylor Swift’in jeti, olmak üzere ünlü isimlerin uçakları, Dünya’yı tehdit ediyor

Birleşik Krallık merkezli dijital pazarlama ajansı Yard’ın Cuma günü bildirdiği verilere göre, bu yıl ünlülerin uçakları arasında en fazla karbon salınımına sebep olan Taylor Swift’in özel jetiydi. Şarkıcının uçağı 2022’de ortalama 80 dakika uçuş süresi ile şimdilik 170 uçuş yaptı ve toplamda 380 saati geçti. Verilere göre, her yolculuk için ortalama tahmini 485 litre jet yakıtı tüketimi ile Swift’in uçağı 8.293 ton CO2 salınımına sebep oldu.

Yard, bu sayılara ulaşmak için Dünya genelinde özel jetlerin uçuşlarını takip eden Celebrity Jets’in verilerini kullandığını söylüyor. Bu veriler sayesinde tahmini toplam CO2 salınımlarını hesaplamak mümkün oluyor.

Swift’in bir sözcüsünün söylediğine göre şarkıcının jeti, sıklıkla diğer kişilere kiralanıyor ve bu yüzden yolculukların tamamından Swift’in sorumlu olduğunu söylemek kesinlikle doğru olmaz.

Listedeki ikinci isim ise toplam 326 saat uçuş ve 7.000 ton CO2 salınımı ile boksör Floyd Mayweather’ın jeti oldu. Üçüncü sırada ise 321 saat ve 6.900 ton ile Jay-Z yer alıyor…

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar