Pazartesi, Şubat 6, 2023
Google search engine
Ana SayfaİnternetBir site tarayıcınızı ele geçirdi ve Geri tuşu işe yaramıyor: İşte bundan...

Bir site tarayıcınızı ele geçirdi ve Geri tuşu işe yaramıyor: İşte bundan kurtulmanın kolay yolu

Normal bir günde internette gezinirken, tarayıcınızın geri tuşu sayesinde defalarca bir önceki siteye dönersiniz. Ancak bazı web siteleri geri tuşunun çalışmasını engelleyerek size sitede kalmaya veya sayfayı tamamen kapatmanıza zorlayabilir. Siz geri tuşuna bassanız bile, bir türlü mevcut sayfadan kurtulamazsınız.

İnternet eskisi kadar tehlikeli ve kuralsız olmasa da, sizi içerikleriyle meşgul tutmak için hoş olmayan taktikler kullanan birçok şüpheli web sitesi ile karşılaşıyoruz. Sizi “tuzağa düşürmek”, karşılaşacağınız daha agresif stratejilerden biridir ve Google’ın “geçmiş manipülasyonu” olarak adlandırdığı bir uygulamadır: Böyle bir web sitesi, arama geçmişinizi, sayfalarına geri yönlendiren bağlantılar ile spam gönderisine boğar ve bu da geri düğmesini işe yaramaz hale getirir. Size göre, son ziyaret ettiğiniz site Google veya benzeri bir arama sonucu sitesi olsa da, yapılan geçmiş manipülasyonu nedeniyle, web tarayıcınız halihazırda bulunduğunuz sayfaya geri dönmesi gerektiğini düşünür.

Buradaki doğal içgüdü, tarayıcı sekmesini veya penceresini basitçe kapatmak olsa da, bunun can sıkıcı olduğu kesin. Yepyeni bir pencere açıp eskisi gibi aynı aramayı yapmak zorunda kalmanızın bütün sebebi, bazı sitelerin sizi normalde olduğundan bir saniye daha uzun süre kendi sitelerinde tutmayı istemesi. Neyse ki, aslında bunu yapmanıza gerek yok: Geri düğmesini boşuna tıklamak yerine, düğmeyi basılı tutmanız çoğunlukla yeterli olacaktır.

Tarayıcının geri tuşu işe yaramıyorsa…

Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda Chrome, Safari veya Firefox gibi kullandığınız tarayıcı üzerinde geri düğmesini basılı tutmak, o sekmenin veya pencerenin belirli bir sayıda arama geçmişini gösterir. Açılan bu menüde sadece en son ziyaret edilen siteyi değil, listedeki geri dönmek istediğiniz herhangi bir bağlantıyı seçebilirsiniz. Kendinizi geçmiş manipülasyonu uygulayan bir sitede bulursanız, burada korkutucu görünen bazı bağlantılar görebilir veya söz konusu web sitesinin tekrar tekrar listelendiğini de görebilirsiniz.

Arama sonuçları sayfasını veya ziyaret etmeyi tercih ettiğiniz herhangi bir sayfayı bulana kadar bu seçeneklere bakın veya kaydırın. Burada istediğiniz siteyi seçmeniz ile internet tarayıcınızı ele geçiren bu siteden anında kurtulabilirsiniz. Bu siteyi bir daha asla ziyaret etmemek için bir not almanızda da fayda olabilir.

Google’ın bir süredir bu sorunu çözmek için çalıştığı söyleniyor, ancak sorun hala devam ediyor. Yine de masaüstünde Chrome’u kullanıyorsanız, bu kötü web sitelerinden hiçbirinin tuzağına düşmenize gerek yok. Tarayıcıyı olduğu gibi kullanmak yerine, orijinal arama sayfasından hiç ayrılmadan arama sonuçlarınızı görmenizi sağlayan gizli yan arama panelini de etkinleştirebilirsiniz…

  • Chrome Side Serach özelliği nedir, nasıl açılır?

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar