Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaOtomobilBMW i5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

BMW i5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

Pek çok otomobil tutkununun rüyalarını süsleyen otomobiller üreten BMW, bugün düzenlediği bir etkinlikte yeni elektriklisini tanıttı. “i5 M60” olarak isimlendirilen otomobil, tasarımıyla da performansıyla da herkesi kendine hayran bırakmayı başaracak türden. Gelin hep birlikte BMW i5 M60’a yakından bakalım.

BMW i5 M60, adından da anlaşılabileceği üzere 5 Serisi’nin elektrikli versiyonu. Bu bağlamda, aracın tasarımında 5 Serisi’nden esintiler görüyoruz. BMW’nin ikonikleşen böbrek ızgarası, i5 M60 modelinde kapalı bir yapıya sahip. Bununla birlikte, ön tamponda oldukça geniş havalandırma boşlukları bulunuyor. Markalar, elektrikli modellerde hava deliklerine genelde yer vermiyorlar ancak BMW, bunu tercih etmemiş gibi görünüyor.

Karşınızda BMW i5 M60

Ulaş Utku Bozdoğan: Bmw I5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı Ve Özellikleri! 1

Aracın ön kısmında dikey olarak yerleştirilen LED gündüz farları olmasına rağmen, arka kısımda yatay olarak yerleştirilmiş LED aydınlatmalarla karşılaşıyoruz. Oldukça sportif bir tasarıma sahip olan i5 M60, gövdeye gömülü kapı kolları, çıkıntılı kaput tasarımı ve marşpiyelleri de kaplayan çok renkli yapısı ile tüm otomobil tutkunlarını kendine aşık etmeyi başaracak gibi görünüyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Bmw I5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı Ve Özellikleri! 3

BMW’nin yepyeni elektrikli sedanı, oldukça şık ve lüks bir iç tasarıma sahip. Aracın içine baktığımız an, 12.3 inç büyüklüğünde gösterge ekranı ile aynı çerçeveye yerleştirilmiş olan 14.9 inç bilgi-eğlence ekranını görüyoruz. Araçta e-SIM ve 5G teknolojilerini sunabilen “Quick Select” sistemi mevcut. Head-up Display özelliğine de sahip olan otomobil, orta konsolda herhangi bir vites topuzu içermiyor. Bu alanda ufak bir buton ile döner kontrol kumandasını görüyoruz. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Bmw I5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı Ve Özellikleri! 5

BMW i5 M60’ta iki adet elektrik motoru bulunuyor. Bu elektrik motorları, araca toplamda 590 beygir gücü ve 820 Nm’ye kadar tork sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlayan otomobil, 81,2 kWh’lık bir batarya ile geliyor. Bu batarya, 515 kilometre menzil sunabiliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bmw I5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı Ve Özellikleri! 7

“Maks Range” olarak isimlendirilen özel bir sürüş modu, menzilin maksimum seviyede kalması için aracın maksimum hızını 90 km/s olarak ayarlıyor. Bu mod açıldığında koltuk-direksiyon ısıtması, havalandırma sistemleri, ısıtma-soğutma sistemleri ve hatta arka cam ısıtma sistemi bile devre dışı kalıyor. Bu arada; aracın maksimum 205 kW DC şarj sistemini desteklediğini, bu sistem kullanıldığında yüzde 10-80 şarj dolumunun yarım saat sürdüğünü belirtelim.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bmw I5 M60 Tanıtıldı: İşte Fiyatı Ve Özellikleri! 9

Önümüzdeki aylarda satışa sunulacak BMW i5 M60’ı satın almak isteyen tüketicilerin, en az 84 bin doları gözden çıkartması gerekecek. Aracın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği net değil.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar