Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaBilimBoeing'in Starliner'ı muvaffakiyetle Dünya'ya geri döndü

Boeing’in Starliner’ı muvaffakiyetle Dünya’ya geri döndü

Ulaş Utku Bozdoğan: Boeing'In Starliner'I Muvaffakiyetle Dünya'Ya Geri Döndü 1

Boeing‘in Starliner uzay aracı, 20 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonu‘na(ISS) başarıyla kenetlenmesinin ardından güvenli bir şekilde Dünya’ya döndü. Böylelikle altı gün süren Boeing Orbital Flight Test-2 görevi sonlanmış oldu.

İlk başarılı test

United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatılan Boeing Starliner, 25 saatlik uçuşun ardından 800 kilodan fazla ekipmanla birlikte ISS’e ulaştı ve uzay istasyonuna kenetlendi. ISS’dekilere hava sağlamak için kullanılan yeniden kullanılabilir Azot Oksijen Doldurma Sistemi tankları da dahil olmak üzere 600 kilodan fazla kargoyla başarılı bir şekilde geri döndü.

Dyson, ev işlerini yapabilecek yeni robot prototiplerini duyurdu

1 gün önce eklendi

İlk olarak 2019 yılında gerçekleştirilen testler, uzay aracının otomasyon sistemi sorunu sebebiyle başarısızlıkla sonuçlandı. Gerçekleşen problem, Starliner’ın roketten ayrıldıktan sonra iticilerini yanlış ateşlemesine ve yanlış yörüngeye itilmesine sebep oldu. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ikinci test ise bir tahrik sistemi valfi sorunu nedeniyle başarısız oldu.

Boeing, başarıyla gerçekleşen bu testten elde edilen verileri astronotları ISS’e götürüp geri getirecek mürettebatlı görevler için kullanacak.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Boeing’in Starliner’ı başarıyla Dünya’ya geri döndü

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar