Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYapay ZekaChatGPT, Artık Kim Olduğunuzu Hatırlayacak (Siz Yine de Her Şeyinizi Söylemeyin)

ChatGPT, Artık Kim Olduğunuzu Hatırlayacak (Siz Yine de Her Şeyinizi Söylemeyin)

OpenAI’ın Kasım 2022’de yayınladığı sohbet botu ChatGPT, dünyada yeni bir yapay zekâ trendinin de başlangıcı oldu. Sohbet botu, işlerden öğrencilerin ödevlerine kadar pek çok konuda yardımcı olarak seçilirken kimisi, tekrarlayan bir şekilde sohbet botundan nemalanıyor.

Bu tekrarlayan işlerde özellikle kendinizden veya bir başkasından bahsediyorsanız, her yeni sohbette tüm bilgileri yeniden bota anlatmanız gerekiyor. Fakat yeni güncellemeyle birlik bu durum da değişti. Bot, artık kim olduğunuzu hatırlıyor.

ChatGPT’ye “özelleştirilebilir talimatlar” özelliği geldi:

Ulaş Utku Bozdoğan: Chatgpt, Artık Kim Olduğunuzu Hatırlayacak (Siz Yine De Her Şeyinizi Söylemeyin) 1

OpenAI, özellikle farklı sohbetler arasında aynı kalan bilgilerin tekrar bota sunulmaması için “özelleştirilebilir talimatlar” özelliğini yayınladı. Özellik, şu anlık yalnızca ChatGPT Plus aboneleri tarafından beta sürümüyle kulalnılabilecek.

Peki bu özellik tam olarak ne işe yarayacak?

Özelliğin kullanılabileceği senaryolardan birisi, doğrudan OpenAI yetkilisi Joanne Jang tarafından paylaşıldı. Bu örnekler, şu şekilde sıralandı:

  • Öğretmenseniz, özel talimatlar ile “üçüncü sınıflara öğretiyorum” ifadesini koyabilir, böylece Ay hakkında her ilginç bilgi istediğinizde bot, yanıtını bu yaş grubuna göre verebilir.
  • Sürekli yemek ve alışveriş yapıyorsanız, ChatGPT’nin her zaman istediğiniz porsiyonlara uygun öneriler yapması sağlayabilirsiniz.
  • Yalnızca bir dili kullanarak kod yazıyorsanız, ChatGPT’nin her zaman tercih ettiğiniz dilde kod yazmasını sağlayabilirsiniz.

Elbette bu senaryolar kişisel veya iş amaçlı kullanımınız için binlerce kat daha fazla çeşitlendirilebilir. Tabii ChatGPT’ye kaydettirdiğiniz bilgilerinizin ne olduğuna da dikkat etmekte fayda var. Kişisel bilgilerinizi hiçbir zaman ChatGPT veya benzeri yapay zekâ botlarına sunmamalısınız.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar