Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaYazılımÇin Microsoft'a rakip olacak! Artık ABD düşünsün

Çin Microsoft’a rakip olacak! Artık ABD düşünsün

Dünyanın mevcut süper gücü olan Amerika Birleşik Devletleri ile süper güç adayı Çin arasındaki rekabet, her alanda sonuna kadar yaşanmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin üretim alanında Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için başlattığı girişimlerin ardından, Çin’den de karşı atak gecikmedi.

Çinli kaynaklardan alınan bilgilere göre, Orta Asya’nın hakim gücü şimdilerde yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Gelen ilk haberlere göre Çin, Microsoft’a olan bağımlılığından kurtulabilmek için hükümet destekli yeni bir işletim sistemi projesi başlattı. Aslında ismi openKylin olan bu projenin tamamen sıfırdan yeni bir girişim olduğunu söylemek çok doğru olmaz.

Çin Microsoft’a rakip olacak! Şimdi ABD düşünsün

Nitekim Kylin projesinin geçmişi 2001 yılına kadar dayanıyor. Öyle ki Çin hükümeti, neredeyse 25 sene öncesinde böyle bir hamle yapmış ve Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi’nden kendileri için bir işletim sistemi geliştirmelerini istemişti.

Bu istek üzerine geliştirilen Kylin işletim sistemi FreeBSD tabanlı olunca, bugünlerde açık bir şekilde görüldüğü üzere proje pek bir başarılı olamamıştı. İşte openKylin’de aynı hataları yapmak istemeyen hükümet yetkilileri bu defa Linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirecek ve bu işletim sistemi tamamen açık kaynak kodlarına sahip olacak. Tabi bu olay söylendiği kadar kolay değil. Bakalım önümüzdeki yıllarda Çin bu amacına ulaşıp Microsoft’u ülkesinde tamamen saf dışı bırakabilecek mi?

Kaynak:  Teknolojioku

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar