Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimÇin'in dijital yuan uygulaması bir haftada milyonlarca indirmeye ulaştı

Çin’in dijital yuan uygulaması bir haftada milyonlarca indirmeye ulaştı

Şinasi Kaya: Çin'in dijital yuan uygulaması bir haftada milyonlarca indirmeye ulaştı 1

Çin Merkez Bankası, kendi CBDC’sini (dijital para) geliştirme yolunda önemli bir adım atarak mobil telefonlarda kullanılmak üzere “e-CNY” ismindeki dijital yuan cüzdan uygulamasını çıkarmıştı. Bu uygulama geçtiğimiz günlerde iOS ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi. Uygulama piyasaya sürülmesinden sonraki ilk haftada 16 milyon indirmeye ulaştı.

e-CNY Uygulaması Ücretsiz Uygulamalar Arasında İkinci

Çin’in e-CNY pilot cüzdan uygulaması, piyasaya sürülmesinin ardından 16 milyon indirmeye ulaştı. Bunun yanında e-CNY pilot cüzdan uygulaması, Çin’de App Store’daki ücretsiz uygulamalar arasında ikinci, mağazanın finans kategorisinde ise birinci oldu.

Çin, dijital yuan üzerinde 7 yıldır çalışıyor. Hemen hatırlatalım, dijital yuan uygulaması 3 Ocak’ta kullanıma sunulmuştu. Ayrıca Çin’de e-CNY ile ilgili gelişmeler de hızla devam ediyor. Bu doğrultuda ülkenin gıda dağıtım devi Meituan, ödemeler için dijital yuan kabul etmeye başladı. Son olarak belirtmek gerekirse e-CNY, Şubat ayında Pekin Kış Olimpiyatları’nda resmi olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar