Pazartesi, Ekim 3, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimCovid-19 salgınının gökyüzü olaylarına ilginç etkisi

Covid-19 salgınının gökyüzü olaylarına ilginç etkisi

İnanç Can Çekmez: Covid-19 salgınının gökyüzü olaylarına ilginç etkisi 1

2020 yılından itibaren küresel kapanmalara sebep olan Covid-19’un, yeni bir araştırmaya göre gökyüzü olaylarını da etkilediği ortaya çıktı.

Atmosferde Covid etkisi

Fosil yakıt kullanımı ve çeşitli insan faaliyetleri ile aerosol adı verilen küçük parçacıkların atmosferde arttığını düşünen bilim insanları, artan parçacıklar ile yıldırım aktivileri arasında bir bağlantı yakaladı. 2020 yılında başlayan sokağa çıkma yasakları ile beraber enerji tüketimindeki düşüşün gökyüzü olaylarına da yansıdığı tespit edildi.

İnanç Can Çekmez: Covid-19 salgınının gökyüzü olaylarına ilginç etkisi 2

Massachusetts Institute of Technology bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni çalışmada 2020 yılında atmosferdeki aerosol konsantrasyonunun azalması ile yıldırım olaylarında yaşanan düşüş verileri paylaşıldı. Bununla beraber 2018 yılının Mart ile Mayıs aylarına kıyasla 2020 yılında ortalama yüzde 19 daha az yıldırım çakması ölçüldü.

Yıldırımlar hava kirliliğine de etki ediyor

Ekibin yıldırımları ölçmek için üç farklı yöntem kullandığını söyleyen Massachusetts Institute of Technology’de meteorolog Earle Williams, “Tüm sonuçlar aynı eğilimi gösterdi, azalan bir aerosol konsantrasyonuyla ilişkili azalan bir yıldırım aktivitesi” sözlerini dile getirdi.

Ayrıca yıldırım düşmesinin hava kirliliğine de katkıda bulunan azot oksitler ürettiğini söyleyen Williams, “Atmosfer kimyası kesinlikle yıldırım aktivitesinden etkileniyor” dedi. Bununla beraber yıldırımlarda en büyük düşüş Güneydoğu Asya, Avrupa ve Afrika‘da yaşanırken, en az etki Amerika kıtasında görüldü.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar