Cuma, Mayıs 27, 2022
Google search engine
Ana SayfaYazılımCtrl+Alt+Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Ctrl+Alt+Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor?

Windows’larda sistemi yeniden yüklemek veya görev yöneticisini çalıştırmak için kullanılan bir klavye kısayolu olan Ctrl+Alt+Delete, Control ve Alt tuşlarına basarken aynı anda Delete tuşuna da basarak gerçekleştirilen bir tuş kombinasyonu olarak hayatımızda bulunuyor.

İki elin de kullanılmasını gerektiren bir tuş kombinasyonu olması sebebiyle de kullanabilmek sıkıntılı olabiliyor. Kafası karışmış bilgisayarlara en etkin ilaç olarak bilinen fakat bazen kullanıcıyı sinir edebilen bu komutun hikâyesi çok eskilere uzanıyor.

Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından olan kişisel bilgisayarlar 1980’li yılların başından beri kullanılıyor.

İnanç Can Çekmez: Ctrl+Alt+Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor? 1

Komutun ortaya çıkmasında, o dönemde bilgisayar teknolojisi konusunda büyük ağırlığı olan IBM şirketindeki çalışanların imzası bulunuyor. Şirketin kişisel bilgisayar projesinde çalışan araştırmacılar, programlamayla ilgili bir sorunla karşılaştıklarında bütün sistemi yeniden başlatmak zorunda kalıyordu.

Sistemin kullanıcı tarafından yeniden başlatılması sırasında gerçekleştirilen bellek testleri zaman kaybına neden oluyordu.

İnanç Can Çekmez: Ctrl+Alt+Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor? 2

David Bradley

Bunun üzerine IBM mühendisi David Bradley, sistemin bellek testleri yapılmaksızın yeniden başlatılmasını sağlayan bir kısayol komutu oluşturdu.

Başlangıçta bu amaçla Control+Alt+Escape tuşları seçilmişti.

İnanç Can Çekmez: Ctrl+Alt+Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor? 3

Bu tuşlara aynı anda tek elle basılabildiği için sistemin yanlışlıkla yeniden başlatılmasını ve veri kaybını engellemek amacıyla Escape yerine Delete tuşu tercih edildi. Mühendisler ilk etapta kendileri için geliştirdikleri ve hataya neden olmamak için birbirinden uzak tuşları seçtikleri bu komut, daha sonra Microsoft’un geliştirdiği işletim sisteminde de kullanıldı.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, yıllar sonra bu konuyla ilgili samimi bir itirafta bulunmuştu.

İnanç Can Çekmez: Ctrl+Alt+Del Komutu İçin Neden İki El Birden Kullanılıyor? 4

Bloomberg Global İş Forumu’ndaki bir panelde kendisine yöneltilen konuyla ilgili soruya yanıt veren Bill Gates, bu komutun tek bir tuşla da olabileceğini; ancak o dönemdeki IBM klavye tasarımını yapan kişinin, kendilerine tek bir tuş vermek istemediğini ve bu sebeple düşük seviyede programlama yaptıklarını, bunun da hata olduğunu söylemişti. Bill Gates “Bana kalsa bu fonksiyon tek bir tuştan oluşurdu.” diyerek Ctrl+Alt+Delete kısayolundan hoşlanmadığını belirtmişti.

Kaynaklar: TÜBİTAK, Digital Age

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar