Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaBilimDARPA, Nikola Tesla'nın hayalini gerçeğe dönüştürüyor: Global kablosuz enerji!

DARPA, Nikola Tesla’nın hayalini gerçeğe dönüştürüyor: Global kablosuz enerji!

İnanç Can Çekmez: Darpa, Nikola Tesla'Nın Hayalini Gerçeğe Dönüştürüyor: Global Kablosuz Enerji! 1 DARPA, dünya çapındaki ABD askeri üslerine neredeyse kesintisiz güç sağlamak için kablosuz güç transfer altyapısı oluşturmayı planlıyor. Popular Mechanics tarafından bildirildiği üzere plan, elektriği gezegenin etrafında dolaştırmak için lazer teknolojisinden faydalanacak.

Nikola Tesla’nın 100 yılı aşkın bir mühlet evvel hayalini kurduğu ve başarılı olması halinde POWER (“Persistent Optical Wireless Energy Relay”) olarak isimlendirilen bu teknoloji, ABD ordusunun dizel üzere sıvı yakıtlara ve düşman güçleri tarafından engellenebilen ya da sabote edilebilen hassas elektrik çizgilerine olan bağımlılığı kaldıracak.

Tesla’nın hayali gerçek oluyor

İnanç Can Çekmez: Darpa, Nikola Tesla'Nın Hayalini Gerçeğe Dönüştürüyor: Global Kablosuz Enerji! 3 Popular Mechanics’e özel bir röportaj veren ABD askeri yetkilisi Albay Paul Calhoun, “Her şeyden evvel etraf değişti ve askeri operasyonlar için daha sağlam güç taşıma prosedürlerine duyulan gereksinim had safhada” dedi. Çünkü ABD’nin askeri tesisleri dünya üzerinde çeşitli noktalara dağılmış durumda ve bu üstlerin güç muhtaçlığı giderek artıyor. Artan güç muhtaçlığını karşılamak ise birçok durumda kolay olmuyor. Albay Calhoun, “Teknoloji tarafında, yüksek güçlü lazerler, dalga önü algılama, uyarlanabilir optikler, yüksek irtifa elektrikli hava platformları, güvenlik kilitleri ve dar bant aralığına ayarlanmış yüksek verimli fotovoltaiklerde değerli ilerlemeler kaydedildi” ifadelerini kullanıyor.
İnanç Can Çekmez: Darpa, Nikola Tesla'Nın Hayalini Gerçeğe Dönüştürüyor: Global Kablosuz Enerji! 5 Calhoun, POWER projesini optik güç ışınlama programı olarak nitelendiriyor. DARPA, POWER projesi ile enerjiyi atmosferin üst kısmında minimum güç kaybıyla lazerler aracılığıyla iletmeyi hedefliyor. Şimdilik bu projenin aşması gereken en değerli faktör güç dönüşümündeki verimliliği sağlayabilmek. DARPA tesirli röleler geliştirerek dönüşümde ihtilal fırsatı kolluyor. Uzun ömürlü uydular ve dronlar aracılığıyla lazer gücünün ABD üstlerine iletilmesi hedefleniyor.

DARPA başka tüm projelerinde olduğu üzere POWER projesinin teoride uygulanabilirliğini gösterecek. Teorik olarak kanıtlanan proje sonrasında öbür ilgili kuruluşlara devredilecek. Buna ek olarak, POWER’ın ulaşımı güç kırsal kesitlere, araştırma tesislerine ve öbür bölgelere güç sağlamak üzere ticari alanda önemli yararları olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar