Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimDers saati 5’e düşüyor, toplumsallaşma ön planda olacak! Öğrenciler çok sevinecek!

Ders saati 5’e düşüyor, toplumsallaşma ön planda olacak! Öğrenciler çok sevinecek!

Ülkemizde eğitim sistemi şimdi tam olarak rayına oturtulabilmiş değil. Bilhassa son 10 yılda eğitim tarafında bir çok değişiklik yapıldı. Hali hazırda birinci öğretimde 6, orta öğretimde ise ortalama 8 saatlik ders müddetleri kelam konusu. Meslek liselerinde ise ders saati 11’i hatta 12’yi bulabiliyor.

Okul öncesinde de durum farklı değil. Ders saati 5 ya da 6 olarak gösterilse de ders sonrası etüt olarak duyurulan aktiflik saatlerinde öğrenciler okulda kalmaya devam ediyor. Sabah 8’de okula giren öğrenciler akşam üstü okuldan çıkıyorlar.

Bu durum bir mühlet öncesine kadar Avrupa’da da bu haldeydi. Yani ders saatleri son derece uzundu. Lakin pek çok Avrupa ülkesi, eğitimde dünya birincisi olarak gösterilen Finlandiya’nın programını uygulamaya koydu. Pekala bu program nasıl bir eğitim modelini ön görüyor?

Ders saati 5’e düşüyor, toplumsallaşma ön planda olacak! Öğrenciler çok sevinecek!

Sosyalleşmenin ön planda olduğu bu eğitim modelinde günlük ders saati 4 ile sonlu. Evet yanlış okumadınız. Öğrenciler günlük sırf 4 saat ders görüyorlar. Geri kalan saatler ise toplumsallaşmaya ayrılmış durumda.

Bu eğitim sistemiyle son derece başarılı olan Finlandiya, Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekti. Hali hazırda pek çok Avrupa ülkesi bu sisteme geçmek için geri sayıma başladı. Pekala ya Türkiye? Şimdi ülkemizde bu yolda atılmış bir adım yok. Lakin genel olarak eğitimde batıyı örnek aldığımız için önümüzdeki süreçte Türkiye’de de bu uygulamanın başlaması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Elbette veliler için bu uygulama çok da uygun olmayacak. Zira 4 saatlik okul sonrasında çocuklarının toplumsallaşması için mesai harcamak zorunda kalacaklar. Pekala sizin fikriniz ne? Sizce de ders saati 4’e düşürülmeli mi yoksa mevcut sistem kâfi mi? Yorum sizin.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar