Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaElon Musk trans bireylerin yansısını çekebilir!

Elon Musk trans bireylerin yansısını çekebilir!

“Cis” (“transseksüel değil” manasına gelen “cisgender” sözünün kısa versiyonu) olarak adlandırıldığından şikayet eden bir tweet’e cevap veren Musk, bundan bu türlü her iki tabirin de artık toplumsal ağda hakaret olarak kabul edileceğini açıkladı.

Twitter sahibinin trans bireyleri küçümsediği bir sır değil. Musk Twitter’ı satın aldığı birinci vakitten beri, varsayım edilebileceği üzere, bir vakitler trans topluluğunu korumak için Twitter’da yürürlükte olan kuralları yavaş yavaş ortadan kaldırdı.

Musk’ın en son transfobik baskını, LGBTQ Amerikalıların potansiyel olarak ölümcül LGBTQ zıddı yasalar ve queer topluluğa karşı açık ayrımcılığı teşvik eden muhafazakar telaffuz ışığında bilhassa güç durumda hissettikleri bir Onur Ayının ortasında geldi.

Elon Musk trans bireylerin yansısını çekebilir!

Nisan ayında Twitter, kullanıcıların trans bireyleri meyyit isimlendirme (trans bireylerin cinsiyet değiştirmeden evvel kullandıkları isimlerin kullanılması) ve yanlış cinsiyetlendirmesini yasaklayan nefret dolu içerik siyasetinin bir kısmını sessizce sildi

Musk’ın en son beyanı, transfobik pozisyonunu mantıksız bir sonuca götürüyor ve transgender beşerler kendileri üzere olmayan insanları tartışmak için sıradan, tarafsız bir söz kullandıklarında karşıt ayrımcılığı ilan ediyor.

Sonuç kestirim edilebileceği üzere toplumsal ağdaki konuşma özgürlüğünü sınırlıyor. Lakin ideolojik düşmanlıkları da teşvik ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar