Cumartesi, Mart 25, 2023
Google search engine
Ana SayfaSosyal MedyaElon Musk Twitter’dan istediğini aldı, pekala sırada ne var?

Elon Musk Twitter’dan istediğini aldı, pekala sırada ne var?

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma hamlesi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. İlk etapta hiçbir ön bilgi vermeden Twitter’ın %9,2’lik hissesini neredeyse 3 milyar karşılığında satın alan ünlü milyarder, daha bu haberin yankıları dinmeden bu defa da kalan hisselerin tamamını satın alabilmek için harekete geçmişti.

Çetin geçen pazarlıklar sonucu, Twitter’ın kalan bütün hisselerini 45 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşan Elon Musk, daha sonra hiç hesapta olmayan bir konuyu yani bot hesapları gündeme getirerek satın alım sürecini tek taraflı olarak durdurduğunu açıkladı.

Elon Musk Twitter’dan istediğini aldı, peki sırada ne var?

Musk’a göre, ünlü platformdaki bot hesap sayısı Twitter’ın açıkladığından çok daha fazlaydı. Twitter yönetimi ise, Elon Musk’ın bu açıklamalarının gerçek dışı olduğunu, platformda yer alan bot hesapların toplam hesaplar içerisindeki payının yalnızca %5 civarı olduğunu iddia etmişti.

İşte Twitter’dan gelen bu yanıt üzerine %5’lik oranın nasıl hesaplandığının kendisine de gösterilmesini ve bu hesabı bir de kendisinin yapmak istediğini dile getiren ünlü milyarderin bu isteğine Twitter uzun süre sessiz kalarak bir nevi reddetmişti. Ancak Elon Musk’ın üst üste gelen tehditleri sonrası Twitter bu inadında daha fazla direnemedi ve bugün toplam 500 milyon gönderiden oluşan bir veri paketinin Elon Musk ile paylaşılacağını duyurdu.

Bu veri paketi içerdiği gönderi sayısı itibariyle gerekli araştırılmaların yapılması ve bot hesap oranının tespit edilebilmesi açısından yeterli büyüklükte. Bununla birlikte Elon Musk’da bu 500 milyon adetlik gönderinin her birinin hangi cihazdan ne zaman gönderildiğini görebilecek ve bunun üzerinden bir hesaplama yaparak bot hesap oranını tespit edebilecek. Bakalım uzun süredir gündemi meşgul eden bu alım süreci nasıl tamamlanacak.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar