Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaBilimElon Musk'ın dev roketi Starship'in yeni bir prototipi, fabrikadan çıktı ve gün...

Elon Musk’ın dev roketi Starship’in yeni bir prototipi, fabrikadan çıktı ve gün ışığında işte bu türlü görüntülendi

Texas’taki SpaceX fabrikasından yeni bir Starship prototipinin çıktığını en son gördüğümüzden bu yana dokuz ay geçti. Ve şimdi S24 olarak adlandırılan bitmemiş roket, yeterlilik testi için fabrikadan çıktı. Ancak Elon Musk liderliğindeki şirketin bu roketi test için dahi olsa fırlatabilmek için hala düzenleyici onayına ihtiyacı bulunuyor.

Prototip S24’ün çıkışı, SpaceX’in şirketin kurucusu ve CEO’su Musk’ın söz verdiği gibi, tamamen bitmiş bir Starship roketinin ilk yörüngesel uçuş testini bu yıl içinde gerçekleştirme yolunda olduğunun potansiyel bir işareti olarak görülüyor. SpaceX 2022’de 12 Starship fırlatması planlamıştı. Yılın yarısı bitti ve bu plan şu anda aşırı iyimser görünüyor.

Elon Muski haberi Twitter üzerinden şu tweet’le verdi:

Starship, kargo ve yolcuları Dünya yörüngesine, Ay’a ve Mars’a taşımak için tasarlandı. Musk gemiyi “Güneş Sistemi boyunca çalışacak bir taşıma mekanizması” olarak ” olarak tanımlıyor. İlk etapta, NASA sözleşmesine göre, Ay’a astronot indirebilme yeteneğine sahip olması gerekli. Uzay ajansı 2025 yılına kadar Ay yüzeyine astronot indirmek istiyor, bu da SpaceX’in çok çalışması gerektiği anlamına geliyor. Tamamen bitmiş bir Starship roketinin uçtuğu henüz görülemedi.

Starship prototipi S24’ün aniden ortaya çıkması bu nedenle pozitif bir gelişme olarak kabul ediliyor. Bitmemiş ünite, SpaceX fabrikasından ayrıldı ve bir test alanına nakledildi. NASASpaceflight’ın YouTube kanalında yayınlanan bir video, yeni roketi gösteriyor. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar