Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle Bard herkesin kullanımına açıldı: Türkçe bilmiyor ve kusurları var, işte ayrıntılar

Google Bard herkesin kullanımına açıldı: Türkçe bilmiyor ve kusurları var, işte ayrıntılar

Şinasi Kaya: Google Bard Herkesin Kullanımına Açıldı: Türkçe Bilmiyor Ve Kusurları Var, Işte Ayrıntılar 1 Google, yapay zekalı sohbet robotu Bard‘a yeni lisan dayanağı (Japonca ve Korece), Google Docs ve Gmail‘e metin aktarmanın daha kolay yolları, kod yazabilme, görsel arama ve karanlık mod dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ekledi. En değerlisi ise artık Google, Bard için bekleme listesini kaldırdı ve sohbet robotunu 180 ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanıma sundu.

Google Bard artık daha gelişmiş

İki ay evvel ABD ve Birleşik Krallık’taki belli kullanıcılar için piyasaya sürülen Bard, yeni yetenekleri ile daha gelişmiş ve fonksiyonel bir hale büründü. Google’ın hala bir deney olduğunu ve arama motorunun yerini almayacağını vurguladığı sohbet robotu, OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un yeni Bing sohbet robotu üzere rakiplerine kıyasla hala daha zayıf diyebilirim. Fakat Google birçok yeni özellik eklemenin yanı sıra Bard’ı yeni PaLM 2 dil modelini kullanacak biçimde güncelledi. Birinci sürüme kıyasla ise artık katiyen çok daha güçlü ve kullanılabilir.

Google Bard’ı kullanmak için buradaki ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Google, yükseltilmiş Bard’ın 20’den fazla dilde hata ayıklama ve kod kesimlerini açıklama ve yazma dahil olmak üzere kodlama sorgularının üstesinden gelmede bilhassa düzgün olduğunu söylüyor. Artık Bard’da yeni karanlık mod, kod için geliştirilmiş alıntılar (yalnızca kaynak sunmakla kalmayacak, tıpkı vakitte parçacıkları da açıklayacak) ve yeni bir dışa aktarma düğmesi yer alıyor. Bu düğme halihazırda Google’ın Colab platformuna kod göndermek için kullanılabiliyor lakin artık öteki bir tarayıcı tabanlı IDE olan Replit ile de çalışacak.

Google ayrıyeten, imgeleri tahlil etme, sorgu sonuçlarında manzaralar sunma ve yapay zeka kullanarak görseller oluşturma (Adobe’un Firefly yazılımı tarafından desteklenen “önümüzdeki aylarda” gelecek bir özellik) yeteneği ile Bard’ı daha görsel hale getiriyor.

İlk denemede kusur bulduk

Şinasi Kaya: Google Bard Herkesin Kullanımına Açıldı: Türkçe Bilmiyor Ve Kusurları Var, Işte Ayrıntılar 3 Bard’ı bu yeni özellikleriyle erkenden denemeye başladım. Birinci sorumu Türkçe olarak sordum lakin kendisi şimdi Türkçe konuşamıyor. Sonrasında DonanımHaber hakkında Bard’tan bilgiler istedim. Burada bir yanılgı yaptığını görmedim. Lakin sonrasında DonanımHaber’de çalışan bendeniz hakkında yapay zekadan bilgiler vermesini istedim.
Şinasi Kaya: Google Bard Herkesin Kullanımına Açıldı: Türkçe Bilmiyor Ve Kusurları Var, Işte Ayrıntılar 5 Genel olarak bilgiler hakikat olsa da benim Bilgisayar Mühendisi bölümünden mezun olduğumu söylüyor. Bunun hakikat olmadığını söylediğimde ise bu sefer Gazetecilik ve Bağlantı üzerinde eğitim aldığımı söyledi. Ki, bu da yanlış. Üstelik Bard, bu bilgileri LinkedIn profilimden aldığını söylüyor.

Bard, görsel oluşturma yeteneği kazandı

Daha enteresan bir fonksiyon ise sisteme bir imaj sorma yeteneğidir. Bu özellik, fotoğraflardaki objeleri tanımlayabilen Google Lens tarafından destekleniyor. Google, “bu ikisi hakkında komik bir başlık yazın” ikazıyla birlikte köpeklerinizin bir fotoğrafını gönderme örneğini veriyor. Google Lens köpeklerin cinslerini tanımlıyor ve Bard da onların özellikleriyle ilgili bir şeyler yazıyor.

Google, Adobe‘un yapay zekalı manzara oluşturucusu Firefly‘ı da yakında Bard’a entegre edeceğini söylüyor. Bu değerli bir gelişme zira Adobe, Firefly’ı eğitim bilgilerinin “etik” niteliğine vurgu yaparak pazarladı. Bu birebir vakitte Bard için birçok üçüncü taraf entegrasyonunun birincisi olacak. Ek olarak Google, sistemin yakında direkt “Google’dan uygulamalara ve web’deki şahane hizmetlere” bağlanacağını vaat ediyor.

Bu epey büyük bir eklenti, fakat Google’ın rakipleriyle denkliğini koruyor olması dikkat cazibeli. Microsoft, Mart ayında Bing’e OpenAI’nin DALL-E sistemi tarafından desteklenen yapay zeka imaj oluşturma özelliğini eklemişti.

Bard, Arama’nın yerini almayacak

Hem OpenAI hem de Microsoft sohbet robotlarının internete derinlemesine nasıl entegre edileceğini araştırıyor. OpenAI, ChatGPT için bu özelliği birinci defa bu yılın başlarında duyurmuş ve botun OpenTable üzerinden restoran rezervasyonu yapmak yahut Instacart üzerinden market siparişi vermek için kullanılmasını örnek olarak göstermişti. Google da tam olarak tıpkı hizmetlerle çalıştığını söylüyor. Bu yeni özellikler toplu olarak Bard için büyük bir yükseltmeyi temsil etse de, hizmet için daha varoluşsal bir soru devam ediyor: Bard ne için? Google, botun Arama’nın yerine geçmediğini vurgulasa da, bu insanların onu bu halde kullanmasını engellemiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar