Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaİnternetGoogle Chrome'un kapalı özelliğini açıyoruz: Side Search (Yan Arama) özelliği nedir; nasıl...

Google Chrome’un kapalı özelliğini açıyoruz: Side Search (Yan Arama) özelliği nedir; nasıl açılır?

Bir Google Arama sayfasında aradığınızı bulmak bazen uzun bir süreç olabilir. İstediğinizi bulamadığınızda tekrar tekrar sonuç sayfasına geri dönersiniz veya aynı anda çok sayıda farklı sekme açarak, aradığınız şeyin bunlardan birinde olmasını umarak pek verimli olmayan bir yöntem denersiniz.

Biri sürekli ileri geri yapmanızı gerektiren, diğer çok fazla sekme açılmasına neden olan bu seçeneklerin ikisinin de harika olmadığı kesin. Ancak, arama sonuçlarını, sonuçlara tek tek tıklarken açık tutmanın gizli bir yolu var ve bunu Google Chrome’da Yan arama (Side search) adı verilen gizli bir özellikle etkinleştirebilirsiniz.

Bu zaman kazandıran tarayıcı özelliğini kullanmak için Chrome adres çubuğuna “chrome:flags” yazın. Bu adres, Chrome’un şu anda sunduğu tüm deneysel özelliklerin bir listesini açacaktır. “Side Search” bayrağını bulun ve açılır menüden durumunu “Etkin” olarak değiştirin. Chrome, tarayıcıyı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Sayfanın altından “Yeniden Başlat” düğmesini tıklayın. Özelliği Bayraklar listesinde göremiyorsanız, Chrome tarayıcınızı güncellemeniz gerekebilir.

Sonrasında, Chrome, tüm geçerli sekmeleriniz güvenli ve sağlam bir şekilde, özellik etkinleştirilerek yeniden açılır.

Bu özelliğin “gizli” olarak adlandırılmasının ikinci bir nedeni daha var: Özelliği etkinleştirdikten sonra da gizli kalmaya devam ediyor. Arama sonuçlarından birini açana kadar Google Arama’yı panel olarak açma düğmesini görmezsiniz ve sonucu yeni bir sekmede açarsanız çalışmaz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Chrome'un kapalı özelliğini açıyoruz: Side Search (Yan Arama) özelliği nedir; nasıl açılır? 1

Bu yüzden Google’ı başlatın ve herhangi bir arama sonucunu tıklayın. Yeniden Yükle simgesinin yanında yeni bir “G” düğmesi göreceksiniz. Bir kez tıkladığınızda, tüm arama sayfası sol kenar çubuğuna yerleştirilmiş olarak görünecektir. Artık farklı bir sayfaya gitmeden veya çok çok uzaktaki bir sekmeye gitmeden ilk arama sonucundan herhangi birine hızla geçiş yapabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sekmeyi kapatın veya kenar çubuğuna veda etmek için “G” düğmesini tıklayın.

Bu arada özelliğin çalışması için varsayılan arama motorunuzun Google olarak ayarlanmış olması gerekiyor. Google, diğer arama motorları için de bu özelliği aktif edeceğini söylese de, henüz tek şansınız Google’ı kullanmak…

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar