Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle Magic Editor: Fotoğraf düzenlemeye yeni bir boyut geldi

Google Magic Editor: Fotoğraf düzenlemeye yeni bir boyut geldi

Meral Erden: Google Magic Editor: Fotoğraf Düzenlemeye Yeni Bir Boyut Geldi 1 Google, temelinde yapay zekayı uzunca bir müddettir kullanıyor. Örneğin 2015’teki lansmanından bu yana Google Fotoğraflar’da bulunan Magic Eraser ve Photo Unblur üzere gelişmiş araçlar bunlara bir örnek. Fakat I/O 2023 geliştirici konferansında duyurulan Magic Editor, fotoğraf düzenlemeye farklı bir boyut getiriliyor.

Fotoğraf düzenleme çocuk oyuncağı haline geliyor

Google Magic Editor sayesinde fotoğraflarda profesyonel seviyede düzenleme marifetleri olmadan yapay zeka ile karmaşık düzenlemeler yapılabilecek. Google yaptığı açıklamada Magic Editor’ü şu halde özetliyor; “Üretken yapay zeka da dahil olmak üzere yapay zeka tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanarak, bir imajın özne, gökyüzü yahut art plan üzere muhakkak kısımlarında düzenlemeler yapmanıza yardımcı olur, böylelikle fotoğrafınızın son görünümü ve hissi üzerinde daha fazla denetime sahip olursunuz.”

Meral Erden: Google Magic Editor: Fotoğraf Düzenlemeye Yeni Bir Boyut Geldi 3 Sıradan bir fotoğraf ile kusursuz bir çekim ortasındaki fark, çerçevelemeyi yanlışsız yapmaktan geçer. Magic Editor sayesinde ana özneyi fotoğrafın en yeterli noktasına yine pozisyonlandırmak mümkün olacak. Google bunun için birkaç tane oldukça savlı demo paylaştı. Bunlardan bir tanesi şelale önünde çekilmiş bir fotoğraf.

Paylaşılan örnekte öznenin taktığı çantanın askısı Magic Editor ile kaldırılıyor ve şelale ile daha yeterli bir kompozisyon vermesi için özne tekrardan konumlandırılıyor. Bu süreç yapılırken art plan yapay zeka tarafından otomatik olarak dolduruluyor. Güya tekrardan o ana gidip fotoğrafı bu kere gerçek bir halde çekmişsiniz üzere bir sonuç ortaya çıkıyor.

Başka bir fotoğrafta Magic Editor ile baloları tutan bir çocuk fotoğrafın ortasına konumlandırılıyor. Bankta oturan çocuğun ortaya çekilmesi fotoğrafın sol tarafının doldurulması manasına geliyor ve demoya nazaran Magic Editor bunu harikaya yakın bir halde yapıyor. Mükemmele yakın diyorum zira iki örnekte de kusurlar mevcut. Çanta askısının bıraktığı kırışıklıklar ve ikinci fotoğrafta bankın altında kalan yanlış gölgelendirme bunlara bir örnek.

Bu ortada Fotoğraflar’ı açıp Magic Editor özelliğini denemeye çalışmayın. Google, bu özelliğin yılın sonlarına doğru geleceğini söylüyor. Şirket ayrıyeten özelliğin belli Pixel telefonlardan erken erişim formunda kullanılabileceğini belirtiyor. Belli Pixel telefonlar Pixel 8 ve Pixel 8 Pro olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar