Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaYapay ZekaGoogle, OpenAI ve Microsoft Yapay Zekânın Güvenliğini Sağlamak İçin Güçlerini Birleştirdi!

Google, OpenAI ve Microsoft Yapay Zekânın Güvenliğini Sağlamak İçin Güçlerini Birleştirdi!

Her gün adını daha fazla duyduğumuz üretken yapay zekâ araçları, hepimizi şaşırtan gelişimiyle tüm teknoloji dünyasını ele geçirmişti. Ancak bu modellerin, zararlı içeriklerden veri güvenliği konusuna kadar taşıdığı çeşitli riskler konusunda büyük endişeler vardı.

İşte bu konuda önemli bir hamle, teknoloji devlerinden geldi. Yapay zekâ alanında önde gelen Microsoft, OpenAI, Google ve Antrhopic; “Frontier Model Forum” ismini verdikleri bir grup kurdu.

Grup, üretken yapay zekânın güvenli ve sorumlu gelişimini sağlamayı hedefleyecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Openai Ve Microsoft Yapay Zekânın Güvenliğini Sağlamak İçin Güçlerini Birleştirdi! 1

Dört şirketten oluşan grup, üretken yapay zekâ modellerinin güvenli ve sorumlu bir şekilde gelişmesinden emin olmak istiyor. Öncelik verilecek modellerin ise, “mevcut en gelişmiş modellerde mevcut olan yetenekleri aşan ve çeşitli görevleri gerçekleştirebilen büyük akine öğrenim modelleri” olacağı belirtiliyor.

Şirketler tarafından paylaşılan blog gönderilerinde, yeni güvenlik grubunun dört ana hedefi olacağı belirtildi. Bu hedefler, şu şekilde sıralandı:

  • Modellerin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini teşvik etmek, riskleri en aza indirmek, yetenekler ve güvenliğin bağımsız, standartlaştırılan değerlendirmelerini sağlamak için yapay zekâ güvenlik araştırmasını geliştirmek.
  • İnsanların teknolojinin doğasını, yeteneklerini, sınırlamalarını ve etkisini anlamasına yardımcı olarak modellerin sorumlu bir şekilde geliştirilmesi ve dağıtılması için en iyi uygulamaları belirlemek.
  • Güvenlik riskleri hakkında bilgi paylaşmak için politika oluşturanlar, akademisyenler, sivil toplum ve şirketlerle iş birliği yapmak.
  • İklim değişikliğinin hafifletilmesi, kanserin erken teşhisi ve önlenmesi ve siber tehditlerle mücadele gibi toplumun en büyük sorunlarının üstesinden gelinmesine yardımcı olabilecek uygulamalar geliştirme çabalarına destek olmak.

Frontier Model Forum, yapay zekâ konusunda öneriler sunacak, şirketler ve hükümetlerle bilgiler paylaşabilecek bir danışma kurulu kurarak çalışmalarına başlayacak. Ayrıca grubun teknoloji dünyasını bir araya getirmek istediğini de belirtelim. Açıklamada, yapay zekâ güvenliği konusunda adım atmaya çalışan diğer şirketlere kapılarının açık olduğu belirtiliyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar