Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle, Sayfalar Dolusu Yazı İçinde Boğulanların İşini Kolaylaştıracak Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

Google, Sayfalar Dolusu Yazı İçinde Boğulanların İşini Kolaylaştıracak Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

ABD merkezli teknoloji devi Google, internetteki sayfalar dolusu makaleler içinde boğulmaktan sıkılan kullanıcıları mest edecek yeni bir özelliği test etmeye başladı. Şu an için Google Chrome’un Android ve iOS sürümlerinde test edilebilen yeni özellik, yapay zekâ desteği sayesinde uzun makalelerin birkaç maddelik kısacık versiyonlarını oluşturabiliyor. Gelin hep birlikte bu yeni özelliğe yakından bakalım.

Yapay zekânın uzun makaleleri özetleme yeteneği, yavaş yavaş yayılmaya başladı. Google’ın Chrome için hazırladığı “Search Generative Experience” (SGE) isimli özelliği de tam olarak bu amaca hizmet edecek. Diyelim ki bu makaleyi çok uzun buldunuz. Birkaç dokunuş ile makaledeki kritik noktaların bir özetine ulaşabileceksiniz.

Google SGE özelliği işte böyle görünecek:

İlk kez Google I/O 2023 etkinliklerinde duyurduğu SGE, uzun zamandır geliştirme aşamasında olan bir özellikti. Özellik hakkında ne düşündüğünüzü bilmiyoruz ancak buna alışsanız iyi olur. Çünkü Google CEO’su Sundar Pichai, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda SGE’nin, sonraki aramada Google Arama’nın ta kendisi olacağını söylüyor. Yani özellikten memnun kalsanız da kalmasanız da bir gün, sürekli olarak bunu kullanacaksınız.

Önemli bir sorun: SGE Türkiye’de kullanılamıyor… 

Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Sayfalar Dolusu Yazı İçinde Boğulanların İşini Kolaylaştıracak Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu 1

Google Chrome’un yeni özelliklerini deneyimlemek isteyen kullanıcıların, Search Labs programına dahil olmaları gerekiyor. Ne yazık ki bu program şu an için Türkiye’de kullanılamıyor. Ancak SGE için çok da bekleyeceğimizi düşünmüyoruz. Google, özelliği masaüstü sürüme de getirebilmek için var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Yapay zekâ destekli makale özetleme özelliği, çok yakın bir gelecekte tüm kullanıcıların beğenisine sunulacaktır.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar