Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaDonanımHuawei’ye yaptırım yapan ülkelere bir yenisi daha ekleniyor!

Huawei’ye yaptırım yapan ülkelere bir yenisi daha ekleniyor!

Portekiz’in Yüksek Siber Güvenlik Kurulu, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamayla büyük yankı uyandırdı. Huawei ve gibisi Çin menşeili şirketlerin, ülkedeki kablosuz ağ ilişkileri için yüksek risk oluşturduğunu belirten kurul, Portekiz hükümetine Çin menşeili şirketlerin 5G altyapı projelerine dahil olmasının yasaklanması teklifinde bulundu. Şayet bu teklif kabul edilirse, Portekiz’deki 5G ağ altyapısı projelerinde Çin şirketlerinin yer alması engellenecek.

Konseyin açıklamasında, Huawei ve gibisi şirketlerin güvenlik açıkları ve siber casusluk tasaları nedeniyle riskli olduğu vurgulandı. Bilhassa 5G teknolojisinin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, kritik altyapıların ve bilgi trafiğinin güvenliği büyük kıymet taşıyor. Bu nedenle, Portekiz hükümeti, ulusal güvenlik ve siber tehditlerle gayret ismine tedbirler almayı kıymetlendiriyor.

Huawei’ye yaptırım yapan ülkelere bir yenisi daha ekleniyor!

Huawei, dünya genelinde 5G altyapısı projelerinde önde gelen bir tedarikçi pozisyonunda bulunuyor. Fakat, ABD ve birçok Avrupa ülkesi üzere birtakım ülkeler, Huawei’nin yakın ilgileri ve Çin hükümetiyle olan irtibatları nedeniyle güvenlik kaygılarını lisana getiriyorlar. Bu ülkeler, Çin menşeili şirketlerin telekomünikasyon altyapılarında yer almasının, ulusal güvenlik ve kapalılık risklerini artırabileceğine inanıyorlar.

Portekiz, Huawei ve başka Çin menşeili şirketlerin 5G altyapı projelerine dahil olması konusunda şimdiye kadar belli bir siyaset izlememişti. Fakat Yüksek Siber Güvenlik Kurulu’nun önerisi, hükümetin bu mevzuda daha sıkı bir tavır benimsemesi gerektiğini gösteriyor. Kurulun tasaları, ülkenin siber güvenlik açısından daha güçlü tedbirler alması gerektiği tarafında.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar