Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilİddiaya Göre Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'lara Performans Testi Uygulamalarının...

İddiaya Göre Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’lara Performans Testi Uygulamalarının Yüklenmelerini Engelledi

Birçok kullanıcı, yeni çıkan telefonların diğer telefonlarla kıyaslanmasını ister ve hız ile performans testlerini incelerler. Ancak Google’dan öyle bir hamle geldi ki, birçok kullanıcı bu hamle karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Google, 4 ekim tarihinde New York’ta düzenlediği “Made by Google” etkinliğinde çeşitli ürünler tanıttı. Pixel 8, Pixel 8 Pro ve Pixel Watch 2 ürünlerinin lansmanını yapan Google’ın, Pixel 8 serisine hız testi uygulamalarının yüklenmesini engellediği iddia edildi. Telefonların hız ve performansını ölçmek isteyen kullanıcılar, Geekbench ve 3DMark gibi uygulamaları yüklemeye çalıştıklarında, uygulamanın cihaz tarafından desteklenmediği uyarısı ile karşılaştılar.

Kullanıcılar 3DMark ve Geekbench uygulamarını yüklemeye çalıştıklarında bir uyarı ile karşılaşıyorlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: İddiaya Göre Google, Pixel 8 Ve Pixel 8 Pro'Lara Performans Testi Uygulamalarının Yüklenmelerini Engelledi 1

Google Pixel 8 serisine performans testi yapan uygulamarı yüklemek isteyen kullanıcıların karşılaştıkları uyarı.

Notebookcheck’ten Sanjiv’in haberine göre telefonu incelemek isteyen bir ekip, bu uygulamaları yüklemeye çalıştıklarında “Bu uygulama cihazınızda çalışmayacak” uyarısı ile karşılaşıyor. Ancak ekip bunun önüne geçiyor ve uygulamaları telefona yüklemeyi başarıyor.

Geekbench 6 testlerinde Google’ın kendi üretimi olan Tensor 3 işlemcisi, hem tek hem de çoklu çekirdek testlerinde Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinden daha düşük puan aldı. Ayrıca 3DMark testlerinde Tensor 3 kötü performans sergiledi. Google’ın büyük bir güvenle üretip tanıttığı işlemcisi, hız testlerinden düşük puanlar aldı.

“Tensor G3 CPU performansı/verimlilik testi sonuçları.
Dürüst olmak gerekirse oldukça korkunç.
Cihazın elinizde erimemesi için Google’ın işlemci saat hızını önemli ölçüde düşürmesi gerekiyordu.”

İki işlemci arasındaki performans farklılığının, Tensor G3’ün Samsung temelli 4 nanometre teknolojisini kullanmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Google, telefonları performans testine tabi tutmamızı sağlayan uygulamaları her ne kadar engellemeye çalışsa da, işlemcisinin çok yüksek puanlar almadığını gizleyemiyor. Google’ın bu hamleden sonra nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu.

Kaynak: GizmoChina, X

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar