Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaMobilInstagram'dan Garip Sansür: 'Bazı' Emojiler Atılamayacak

Instagram’dan Garip Sansür: ‘Bazı’ Emojiler Atılamayacak

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformlarından Instagram ile ilgili garip bir durum yaşandı. Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi, Instagram mobil uygulamasında sansür uygulamasına gidildiğini duyurdu. Neyse ki bu sansür, en azından şu an için sadece Yayın Kanalları için geçerli olacak. Platformun neden böyle bir karar aldığı anlaşılabilmiş değil.

Instagram’ın birkaç aydır kullanımda olan Yayın Kanalları, kullanıcıların duyuru odaklı paylaşımlar yapabilmelerini sağlıyor. Özellikle de Mark Zuckerberg tarafından aktif olarak kullanılan özellik, Zuckerberg’in metin veya görsel içerikli paylaşımlar yapmasını, kanal katılımcılarının da bunlara tepki vermelerini sağlıyor.

Yayın Kanalları’ndan yapılan paylaşımlara bazı emojilerle tepki verilemeyecek!

Ulaş Utku Bozdoğan: Instagram'Dan Garip Sansür: 'Bazı' Emojiler Atılamayacak 1

Yukarıda, Instagram Yayın Kanalları özelliğinde kullanılamayacak emojileri görüyorsunuz. Evet, söz konusu emojiler bazen hakaret, bazen de saldırganlık amacıyla kullanılabiliyor. Ancak sansürün sadece Yayın Kanalları’ndan ibaret olması anlamsız. Neticede hakaret veya saldırgan tavır sergileyecek bir kullanıcı, bunu gönderilerin yorum bölümü aracılığıyla da yapabilir.

Alessandro Paluzzi’nin açıklamasına göre Instagram’ın sansür uygulaması, v288.0.0.0.1 kodlu Android sürümün yayınlanmasıyla geçerli olacak. Bu arada; iOS için şimdilik bir şey yok. Ancak bağımsız geliştirici, Instagram’ın iOS sürümünde de benzer bir sansür uygulamasına geçileceğini söylüyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandığında sizleri bilgilendirmeye devam ediyor olacağız.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar