Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimİzmir'de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede kullanılıyor

İzmir’de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede kullanılıyor

Meral Erden: İzmir'de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede kullanılıyor 1

Dünyanın önde gelen itfaiye aracı üreticilerinden Volkan İtfaiye, Türkiye’deki havalimanlarında da kullanılan “Lion” serisi itfaiye araçlarını dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

Havalimanlarında çıkabilecek olası yangınlara karşı hızlı ve etkin müdahale edebilecek şekilde tasarlanan ve gerekli teknik donanıma sahip 100’den fazla Lion, Azerbaycan, Sırbistan, Malezya, Endonezya, Maldivler, Uganda, Pakistan, Nijerya, Yemen, Senegal, Romanya, Libya’daki havalimanlarında kullanılıyor.

Uluslararası standartlarda üretilen araçlar, yüksek motor gücüne ve torka sahip. Türk malı havalimanı itfaiye araçları, 8X8, 6X6 ve 4X4 modelleriyle toprak saha ve arazi tipine uygun üretiliyor. Araçlar arama kurtarma faaliyetlerinde de görev yapabiliyor.

Meral Erden: İzmir'de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede kullanılıyor 2

Lion’un çatıda ve tamponunda konuşlandırılmış olan monitörler, bu araçlar için geliştirilmiş, yüksek verimli, sessiz ve bakım gerektirmeyen pompa tarafından enerjilendirilmiş su ve köpüğü 90 metre ve üzerinde istenilen yönde atabilme imkanı sağlıyor. Yüksek verimlilik için tüm şasi, yürüyen aksam, yangın söndürme donanımı özel olarak geliştirilen aracın tüm hareketleri elektronik kontrollü.

2022 Skoda Fabia Monte Carlo tanıtıldı: İşte özellikleri

5 sa. önce eklendi

Lion serisi birçok farklı yetenek ve fonksiyona sahip olmasına rağmen tek bir operatör tarafından kolaylıkla kullanılabilecek kadar yalın bir özellik gösteriyor. Su işlerken aynı anda belli hızda ilerleyip tırmanabilme özelliğine sahip Lion serisi araçlarda, sürücü ve ekip kabini yükseklik ve hacim açısından dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor. Sürücü dahil 6 kişi ekip kabininde çalışabiliyor. Şok emiciler ve kaliteli izolasyon sayesinde gürültü ve titreşim en aza indirilerek kabinde üst düzey konfor sağlanıyor.

Meral Erden: İzmir'de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede kullanılıyor 3

Lion’un 8×8 modelinde 17 bin litre su, 2 bin litre köpük tankı, 6×6 modelinde 12 bin 500 litre su, 1500 litre köpük tankı, 4×4 modelinde 6 bin 200 litre su, 800 litre köpük tankı bulunuyor.

2022 üretimin yüzde 65’i ihracat siparişlerinden

Volkan İtfaiye, geçen yıl üretimin yarısından fazlasını ihraç etti. Şirketin 2022 üretiminin yüzde 65’i ihracat siparişlerinden oluşuyor.

Her sene ihracatı artırmayı, henüz yer almadıkları pazarlardan pay alabilmeyi amaçlayan şirket, bu yıl şu ana kadar alınan siparişler kapsamında Malezya’ya 17, Libya’ya 4, Nijerya’ya 8 olmak üzere 29 Lion daha teslim edecek. Volkan İtfaiye, cirosunun yüzde 90’ını ihracattan elde etmeyi hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • İzmir’de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede görevde

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar