Salı, Ekim 4, 2022
Google search engine
Ana SayfaOyunKonsol Pazarı Harcamaları, 2021’de 60 Milyar Dolara Ulaştı

Konsol Pazarı Harcamaları, 2021’de 60 Milyar Dolara Ulaştı

Ampere Analysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre, konsol oyunlarına, donanımlarına ve hizmetlerine yapılan harcamalar, geçtiğimiz yıl 60 milyar dolara ulaştı. GamesIndustry.biz’in tarafından aktarılan habere göre, araştırma şirketi, bu rakamı konsol pazarı harcamalarına yeni bir rekor olarak tanımlıyor.

Şirketin araştırma raporunda, oyun araştırması başkanı Piers Harding-Rolls, bu büyümenin PlayStation 5 ve Xbox Series X|S konsollarındaki stok sıkıntısı nedeniyle bir sonraki aşamaya geçemediğini; ancak yeni nesil konsolların önceki nesil konsollara kıyasla daha yüksek fiyatlara satılmasının, konsol pazarındaki harcamaların artmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

İnanç Can Çekmez: Konsol Pazarı Harcamaları, 2021’de 60 Milyar Dolara Ulaştı 1

Tüm oyunları, genişletme paketlerini, oyun içi öğeleri ve savaş geçişlerini kapsayan gerçek oyun içeriğine yapılan harcamalar, 2020 yılına kıyasla yalnızca %1 oranında azaldı. 2020 yılında COVID-19 salgının tüm dünyayı etkisi altına alması nedeniyle herkes çoğunlukla evlerinde vakit geçirirken dijital harcamaların ne kadar arttığı göz önüne alındığında, yalnızca %1’lik düşüş bir başarı sayılabilir.

Bu arada Xbox Game Pass gibi oyun hizmetleri de toplam konsol harcamalarındaki paylarını artırıyor. Xbox Live Gold, Xbox Game Pass, Xbox Game Pass Ultimate, PlayStation Plus, PlayStation Now ve Nintendo Switch Online’dan elde edilen toplam gelirin, oyun içeriğine yapılan tüm harcamaların %19’unu oluşturduğu tahmin ediliyor. Bu oran, 2020 yılında %15’ti ve Ampere, bu oranın 2022 yılında %21’e yükselmesini bekliyor.

Buna karşılık kutulu oyun harcamalarının toplam yazılım harcamalarındaki payı, ilk kez %30’un altına düştü. Kutulu oyun satışları, Nintendo Switch’in başarısıyla bir dereceye kadar sürdürülüyor. Ancak Ampere, dijitale kıyasla kutulu oyun satışlarının pazar payının 2022 yılında da düşmeye devam edeceğini ve toplam harcamaların %26’sını oluşturacağını tahmin ediyor.

İnanç Can Çekmez: Konsol Pazarı Harcamaları, 2021’de 60 Milyar Dolara Ulaştı 2

Konsol pazarında elde edilen tüm gelirlerin %46’sını meydana getiren Sony, harcamaları artırma konusunda pazar lideri olmaya devam ediyor. Nintendo’nun pazar payı %29’a (2020’dekinden %2 daha düşük) düşerken Microsoft’un pazar payı ise %1 artarak %25’e yükseldi. Ampere Analysis’e göre, konsol pazarı, 2022 yılında da büyümeye devam edecek. Şirket, toplam harcamaların yıl sonuna kadar 61 milyar doları geride bırakacağını tahmin ediyor.

Kaynak:  Technopat

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar