Çarşamba, Şubat 8, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimKöpekleri Kokuları 'Görebildiği' Keşfedildi

Köpekleri Kokuları ‘Görebildiği’ Keşfedildi

Yüz yıllardır en sadık dostumuz olarak kabul edilen köpekler hakkında her geçen gün şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Henüz geçtiğimiz haftalarda kokuları zihinlerinde görselleştirebildikleri keşfedilen dostlarımız, yeni bir araştırmaya göre bunun da ötesine geçerek kokuları ‘görebiliyorlar’.

The Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmada bilim insanları, evcil köpeklerin koku alma beyin yollarını difüzyon MRI taramaları ile haritalandırdı. Elde edilen veriyle birlikte köpek beyninin sinir yollarının 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Harita, köpeklerin koku alma ve görsel sistemleri arasında daha önce bilinmeyen devasa bir yol olduğunu gösterdi.

Görsel korteksleri bizim gördüğümüz andan bile daha fazla çalışıyor:

Şinasi Kaya: Köpekleri Kokuları 'Görebildiği' Keşfedildi 1

Çalışmada yer alan Cornell Üniversitesi nörogörüntüleme araştırmacısı Pip Johnson, burun ve beyindeki görsel korteks arasındaki bu bağlantıyı hiçbir zaman görmediklerini paylaştı. Üstelik Johnson’a göre köpeklerin görsel korteksi, koklama durumunda bizim görme durumumuzda çalıştırdığımızdan daha fazla çalışıyordu.

Bu araştırma, köpeklerin koklayarak kelimenin tam anlamıyla görüp görmediklerini net olarak ortaya koymasa da beyinlerde yapılan her bir keşif bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Üstelik henüz kedilerde yeni başlayan aynı türdeki araştırmalarda elde edilen ön veriler, kedilerde bu ilişkinin çok daha güçlü olduğunu şimdiden göstermiş durumda.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar