Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaYazılımKripto madencileri bölüm değiştiriyor: Yeni ekran kartı krizi gelebilir!

Kripto madencileri bölüm değiştiriyor: Yeni ekran kartı krizi gelebilir!

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Madencileri Bölüm Değiştiriyor: Yeni Ekran Kartı Krizi Gelebilir! 1 Kripto para madenciliğine olan talep ve genel olarak uygulanabilirlik geçtiğimiz yıl içinde çok önemli ölçüde azaldı. Bu nedenle, kullanılmayan süreç gücünden faydalanmak isteyen madencilik operasyonları (ikinci el piyasasını kullanılmış GPU’larla doldurmanın yanı sıra) odaklarını artık yapay zekaya yöneltiyor.

Madenciler yapay zekaya yöneliyor

Bloomberg’de yayınlanan yeni bir rapora nazaran, kripto madencilik şirketi Hut 8 Mining, yüksek performanslı bilgi süreç arayan yapay zeka müşterilerinden 16,9 milyon dolar gelir elde etti. Öte yandan bir de yapay zeka planları için Nvidia’dan 66 milyon dolarlık ekran kartı satın alan Hive BLockChain bulunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Madencileri Bölüm Değiştiriyor: Yeni Ekran Kartı Krizi Gelebilir! 3 Yapay zeka alanında yaşanan önemli büyümeyle birlikte karmaşık yapay zeka modellerini çalıştırmanın hesaplama maliyeti de şaşırtan boyutlara ulaştı. Bir mühlet evvel yayınlanan bir rapora nazaran, yalnızca ChatGPT sunucularını çalışır durumda tutmak OpenAI, günlük 700 bin doların üzerinde maliyete katlanıyor.

Bununla birlikte, kripto madenciliği GPU’larının sırf küçük bir yüzdesi yapay zeka süreçlerini gerçekleştirmeye elverişli. Bloomberg raporu, mevcut kripto GPU’larının sadece yüzde 5 ila yüzde 15’inin yapay zeka için kullanılabileceğini belirtiyor. Münasebetiyle şayet yapay zeka alanındaki büyüme birebir süratte devam ederse madencilik şirketleri daha fazla ekran kartı satın alabilir. Bilindiği üzere Nvidia’nın H100 GPU’ları yapay zeka için birebir lakin fiyatları çok yüksek bir düzeyde. Öte yandan RTX 40 serisinin de yapay zeka süreçlerinde güçlü olduğu biliniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar