Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaBilimMetaverse dünyasına Güney Kore atağı

Metaverse dünyasına Güney Kore atağı

Ulaş Utku Bozdoğan: Metaverse Dünyasına Güney Kore Atağı 1

Geçtiğimiz aylarda Metaverse dünyasına adım atan ilk ülke olma hedefini açıklayan Güney Kore vites yükseltiyor. 4 yıl içerisinde en büyük Metaverse pazarlarından birisi olmak için devlet tarafından önemli bir bütçe ayrılacak. 

Metaverse ülkesi Güney Kore

Sanal dünyaları bir araya getiren Metaverse kavramı eskiye dayanıyor olsa da Facebook’un çatı şirketinin ismini Meta olarak değiştirmesi ile birlikte ön plana çıktı. Sonraki süreçte özellikle kripto para dünyasında ilgili kripto paralar ardı ardına patlama yapmaya başladı. 

Genelde kripto paralar ile ilişkilendirilen Metaverse aslında çok daha bağımsız bir alan ve gelecek adına önemli yatırımları da beraberinde getiriyor. Güney Kore 4 yıl içerisinde en büyük beşinci global Metaverse pazarı olmak istediğini açıkladı. 

Bilim Bakanlığı yeni trende öncülük etmek adına bir strateji geliştiriyor ve Metaverse platformları için bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Stratejide ilk adım ekosistemi hayata geçirmek iken ikinci adım profesyonelleri işe almak, üçüncü adım şirketleri desteklemek ve son adım da güvenilir bir ekosistem haline getirmek. 

Güney Kore bu bağlamda 40 bin uzmanın işe alınacağını ve 220 şirketin destekleneceğini düşünüyor. Örneğin devlet kurumlarının sunduğu hizmetler Metaverse dünyasında toplanabilecek. Ya da Korece eğitimi Metaverse üzerinden sunulabilecek. 

Proje kapsamında genç yetenekler ortaya çıkaracak Metaverse akademisi kurulacak ve bu yıldan itibaren en fazla iki eğitim platformu için her platforma 4.6 milyon dolar bütçe ayrılacak. Yine ülke çapında turnuvalar düzenlenerek yerli yazılımların geliştirilmesine imkân tanınacak. Programdan yararlanan her firmanın en az 4 milyon dolar yıllık gelir üretmesi hedefler arasında. 
 

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar