Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaİnternetMicrosoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing'e Gönderiyor

Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing’e Gönderiyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un yapay zeka dopingi sayesinde son dönemlerde adından sıklıkla söz ettirmeye başlayan internet tarayıcısı Edge ile ilgili çok garip bir gelişme yaşandı. Microsoft Edge’in, bir kullanıcının ziyaret ettiği tüm internet sitelerini, arama motoru Bing’e ait bir API’ye aktardığı tespit edildi. Peki Microsoft Edge neden böyle bir şey yapıyor?

İlk olarak Reddit’te gündem olan sorun, Microsoft’un kullanıcıyı takip etme hamlesinin bir parçası gibi düşünüldü. Ancak durum pek de böyle değildi. Microsoft’un geçtiğimiz yıl test ettiği, kısa bir süre önce de kullanıma sunduğu bir özellik, olması gerektiği gibi çalışmıyordu. Hal böyle olunca da kullanıcıların gezinti yaptığı tüm URL’ler, Bing API’sine aktarılıyordu.

Neyse ki takip edilmekten kurtulmanın kolay bir yolu var!

Ulaş Utku Bozdoğan: Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing'E Gönderiyor 1

Diyelim ki Microsoft Edge kullanıyorsunuz ve içerik oluşturucu takip etme özelliği size çoktan geldi. Gezindiğiniz tüm URL’leri Bing’e aktaran bu özelliğin sizi takip etmesini engellemek isterseniz, yapmanız gereken tek şey ayarlar bölümüne gidip, özelliği devre dışı bırakmak. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

  • Adım #1: Microsoft Edge’i açın.
  • Adım #2: Ayarlar bölümüne girin.
  • Adım #3: Gizlilik, arama ve hizmetler seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: Hizmetler başlığı altında “Microsoft Edge’de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster” özelliğini kapatın.

Microsoft Edge’in içerik oluşturucu takip etme özelliği şöyle görünüyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing'E Gönderiyor 3

Microsoft, sorunu çözmek için harekete geçti

The Verge, Reddit ve diğer platformlarda tespit ettiği hata raporlarını Microsoft’a gönderdi. Bir Microsoft sözcüsü, raporların farkında olduklarını ve hatayı çözmek için harekete geçtiklerini söyledi. Sorunlu özellik, çok yakın bir gelecekte düzgün çalışabilecek gibi görünüyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar