Cumartesi, Mart 25, 2023
Google search engine
Ana SayfaDonanımNvidia her segmente yönelik ARM işlemciler geliştiriyor

Nvidia her segmente yönelik ARM işlemciler geliştiriyor

Şinasi Kaya: Nvidia her segmente yönelik ARM işlemciler geliştiriyor 1

ARM ile uzun süredir yürüttüğü satın alma görüşmeleri başarısızlık ile sonuçlanan ve mevcut çeyrekte 1 milyar dolardan fazla zarara mâl olan Nvidia yine de teknolojisinden vazgeçmiş değil.

Nvidia’dan ARM hamlesi

Nvidia’nın ARM ile ortaklığı aslında 20 yıl öncesine kadar gidiyor. 2000’li yılların başlarında ARM lisansı alan Nvidia, Tegra yonga setleri ile tüketici karşısına çıkmıştı. Ne var ki Qualcomm ve MediaTek gibi yükselen yıldızlarla rekabet edemeyince Shield ve Nintendo konsolları ile yetinmek zorunda kaldı.

Nvidia yeni ARM tabanlı sunucu işlemcisini duyurdu

10 ay önce eklendi

Nvidia yeni dönemde grafik teknolojilerini destekleyecek işlemci çözümleri için ARM mimarisini odağına almıştı. Grace adındaki bu yeni işlemci mimarisi 2023 yılının ilk aylarında piyasada olacak.

İsimlendirme bilgisayar programcılığı tarihinin öncü isimlerinden Grace Hopper’dan esinlenmiş. Yeni mimari kompleks yapay zeka ve performans odaklı işlemlerde 10 kat daha yüksek performans vadediyor.

Grace mimarisi dördüncü nesil Nvidia NVLink bağlantı teknolojisi ile Nvidia grafik birimlerine bağlanıyor ve 900GB/s hızlarına ulaşabiliyor. İşlemciden işlemciye 600GB/s bağlantı hızı mevcut.

Şinasi Kaya: Nvidia her segmente yönelik ARM işlemciler geliştiriyor 2

LPDDR5x bellek alt sistemi DDR4 belleklere göre iki kat daha fazla bant genişliği ve 10 kat daha iyi enerji verimliliği sunuyor. Teoride 5000GB/s bant genişliği söz konusu. Ayrıca sistem ve HBM belleğini tek bir bellek adresinde birleştirerek esneklik sağlıyor.

Nvidia’nın sunuculara yönelik olarak sunduğu çeşitli grafik hızlandırıcılarda x86 mimarisi kullanıyordu ancak Grace mimarisi performans ve verimlilik açısından çok daha iyi bir noktada olacak.

Grace mimarisinin sunucu ve yapay zekâ sistemlerine yönelik olarak hazırlandığı biliniyordu ancak Nvidia oyun sektöründe de kullanacağını belirtiyor. GeForce Now bunun için biçilmiş kaftan ancak oyuncu ekran kartlarında nasıl bir hamle olacak merak konusu.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia’nın ARM tutkusu hiç bitmedi

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar