Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaYazılımOpen AI yapay zeka tarafında değerli bir adım daha atıyor

Open AI yapay zeka tarafında değerli bir adım daha atıyor

Reuters’e nazaran şirket şu anda kendi yapay zeka çiplerini üretme mümkünlüğünü araştırıyor ve hatta potansiyel bir satın almayı pahalandırıyor. OpenAI CEO’su Sam Altman daha evvel kullanıcıların şirketin API’sinin suratı ve güvenilirliğiyle ilgili kaygılarının nedeni olarak GPU eksikliklerini suçlamıştı ve bu nedenle daha fazla AI çipi satın almayı bir öncelik haline getirdiği bildirildi.

OpenAI’nin kendi çiplerini kullanması, GPU eksikliklerini gidermenin yanı sıra, eserlerini çalıştırmayla ilgili maliyetleri de daha yönetilebilir hale getirebilir. Bernstein Research’ten Stacy Rasgon tarafından yapılan bir tahlile nazaran, her ChatGPT sorgusunun şirkete maliyeti yaklaşık 4 sent. Hizmet, birinci iki ayda aylık 100 milyon kullanıcıya ulaştı; bu da günde milyonlarca sorgu manasına geliyor lakin uygulama temmuz ayında birinci sefer kullanıcı kaybetti. Rasgon, ChatGPT sorgularının Google’ın aldığının onda birine ulaşması durumunda başlangıçta 48,1 milyar dolar bedelinde GPU’ya gereksinim duyacağını ve gelecekte çiplere yılda 16 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Open AI yapay zeka tarafında kıymetli bir adım daha atıyor

Şu anda NVIDIA, AI uygulamalarına yönelik çip pazarını denetim ediyor; örneğin, teknolojisini geliştirmek için kullanılan Microsoft üstün bilgisayarı OpenAI, 10.000 NVIDIA GPU kullanıyor. Bu nedenle teknoloji sanayisindeki daha büyük oyuncular olan başka şirketler, kendilerininkini geliştirmeye başlamayı seçtiler. The Information’a nazaran OpenAI’nin en büyük destekçisi Microsoft, 2019’dan beri kendi yapay zeka çipi üzerinde çalışıyor. Eserin kod ismi Athena ve OpenAI’nin teknolojiyi test ettiği bildiriliyor.

Reuters, OpenAI’nin planlarını sürdürüp sürdürmeyeceğine şimdi karar vermediğini söylüyor. Ve ilerlemeyi seçse bile, eserlerine güç sağlamak için kendi çiplerini kullanmaya başlaması yıllar alabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar