Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaYapay ZekaOpera, yapay zekayı da destekleyen yeni tarayıcısı Opera One'ı tanıttı

Opera, yapay zekayı da destekleyen yeni tarayıcısı Opera One’ı tanıttı

Opera, bu yıl içinde tüm platformlar için başlatmayı planladığı, büsbütün yine tasarlanmış tarayıcısının erken erişim sürümünü yayınladı. Opera One olarak isimlendirilen yeni sürüm, kenar çubuğunda ve adres çubuğunda gelecekte sunulacak üretken AI özellikleri ve uzantıları için bol ölçüde açık alan ile daha pak bir görünüm sağlamak hedefiyle tasarlandı. Opera, “sekme adaları” olarak isimlendirdiği özellikleri içeren yeni bir küme özelliği aktifleştirmek için tarayıcı için yeni çok iş parçacıklı dizicileri ve yeni modüler tasarım unsurlarını kullandığını söylüyor.

Tarayıcı, insanların açtığı web sitelerini içeriklerine nazaran otomatik ve sezgisel olarak gruplama yeteneğine sahip. Örneğin, bir adada menüler ve restoran detayları içeren tüm sayfaları açarken bir başkasında Google Dokümanlar içeren tüm sekmeleri açacak. Bu yetenek sayesinde, baş karışıklığını azaltmak ve ister iş ister ferdî emeller için olsun, misyonlar ortasında geçiş yapmayı kolaylaştırmak amaçlanıyor.

Görünüşe nazaran Opera’nın araştırmalarında, kullanıcıların sahip oldukları sekme sayısından bunaldıklarını ve tarayıcılarının onlar için daha fazlasını yapmasını istedikleri bulundu. Opera, yeni güncellemeyi, bu meseleye tahlil olarak sunuyor.

Tarayıcı kendi başına sekme adaları oluşturabilecek biçimde tasarlanırken, sayfaları kullanıcıların gruplamasına da imkan tanınıyor. Adalar ortasında sekmeleri sürükleyip bırakarak yahut “sekme adası oluştur” seçeneğine sağ tıklamadan evvel CTRL düğmesine basarak ve gruplandırılması istenen web sitelerine tıklayarak yeni bir ada oluşturmak mümkün. Opera, sekme adalarını açıkça ayırt edilebilen ada hudutları ve renk pazarları ile modüler tasarım stratejisinin birinci yinelemesi olarak görüyor ve bu yüzden gelecekte benzeri dizaynlara sahip özellikler beklenebilir.

Opera One, sekme adalarının yanı sıra, varsayılan olarak aktifleştirilmiş ChatGPT, ChatSonic ve AI İstemleri ile birlikte sunuluyor. Şirket, Mart ayında yapay zeka sohbet botları için kenar çubuğu entegrasyonunu sunarak kullanıcıların bunları tarayıcıda başka bir pencerede süratli bir halde başlatmasına imkan tanımıştı. AI İstemleri özelliği, insanların sohbet robotlarını sayfadaki metni dönüştürmek için kullanabilecekleri farklı yollar öneriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar