Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaDonanımPC Monitör satışları yılın ikinci çeyreğinde geriledi

PC Monitör satışları yılın ikinci çeyreğinde geriledi

Akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir kesimi haline geldi. Bugünlerde neredeyse tüm işlerimizi bu 5 ila 7 inçlik aygıtlarla hallediyoruz ve öteki bir esere muhtaçlık duymuyoruz. Fakat her geçen gün gelen yeni özellikler ve performans artışı bu durumu daha da yaygınlaştırıyor. Bu, akıllı telefon pazarı için kusursuz bir haber olabilir lakin öbür pazarlar için tıpkı şeyi söylemek sıkıntı. IDC’nin yayınladığı son rapor, 2023’ün ikinci çeyreğinde küresel monitör pazarında dramatik bir düşüşe işaret ediyor.

Bu rapora nazaran, pazar, geçen yıla nazaran tıpkı periyotta yüzde 17.1’lik bir düşüş gösterdi. Dikkat çeken bir başka konu ise bu düşüşün belli bir bölge yahut ülkede sonlu olmaması; tüm dünyada gözlemlendi.

Bu periyottaki düşüşün en büyük nedenlerinden biri Covid-19 pandemisi. Bilindiği üzere, pandemi nedeniyle yaşanan kapanmalar, ekonomik varsayımları alt üst etti. Meskende kalan beşerler yeni hobiler edindi, kendi cümbüşleri için ne alabileceklerse aldılar; bu ortada monitörler de bu alışverişler ortasındaydı. Bu trend yaklaşık iki yıl sürdü ve 2022’nin sonunda her şey olağana döndü. Fakat bu periyodun akabinde monitör pazarında negatif bir tesir gözlendi.

PC Monitör satışları yılın ikinci çeyreğinde geriledi

Bununla birlikte, monitör pazarının geleceği bilhassa 2023’ün dördüncü çeyreği için hayli umut verici görünüyor. Pandeminin getirdiği tesirlerden biri de uzaktan çalışmanın yaygınlaşması oldu. Örneğin, ben de fiziki bir ofise gitmeden evimden bilgisayarımı kullanarak çalışıyorum. Hibrid ve meskenden çalışma modellerinin yükselmesi, çalışanların hem konut hem de ofis vazifeleri için birden fazla ekrana gereksinim duymasına neden oluyor.

Benim üzere birçok kişi bu durumu yaşadı. Ek olarak, oyun bölümü monitör talebi için bir öbür değerli etken. Oyuncular, yüksek yenileme suratlarına ve düşük giriş gecikmesine sahip yüksek performanslı ekranlar arayışında. 4K ve 8K panellerin popülaritesinin artması da unutulmamalı. Tüm bu faktörler, olumlu bir eğilimi işaret ediyor.

IDC, global monitör pazarının 2025’ten sonra istikrar kazanacağını öngörüyor. 2024’te, daha süratli paneller, mini-LED monitörlerde artış ve oyun segmentindeki daima büyümeye ek olarak, tüketicilere ve işletmelere ekranlarını yükseltmeleri için daha fazla neden sunacak yeni monitör modellerinin tanıtılmasını bekliyor.

2023’ün ikinci çeyreğinde pazar hissesi açısından en üst beş PC monitör markası sırasıyla Samsung, Dell, HP, Asus ve Lenovo oldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar