Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaBilimPfizer CEO'su, Omicron aşısı için bir sefer daha tarih verdi

Pfizer CEO’su, Omicron aşısı için bir sefer daha tarih verdi

Meral Erden: Pfizer Ceo'Su, Omicron Aşısı Için Bir Sefer Daha Tarih Verdi 1

Pfizer CEO’su Albert Bourla dün CNBC yayınına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce çalışmaların başladığı belirtilen Omicron aşısı için bir kez daha tarih açıklandı. CEO’nun açıklamasına göre Omicron’a karşı güçlendirilmiş koronavirüs BioNTech/Pfizer aşısı Mart ayında hazır olacak.

Mart ayında kullanıma sunulacak aşı sadece Omicron’a değil Delta, Alpha gibi varyantlara karşı etkili olacak. Bu aşı takviye aşı olarak uygulanacak. Bu nedenle dördüncü dozu olmak yerine yeni aşının beklenebileceğini ifade etti. Yeni aşının hastalığın bulaşmasını önlemede etkili olmasını hedeflediklerini belirten Bourla, mevcut aşıların hastaneye yatışı ve ölümü engellemedeki performansını “makul” bulduğunu söyledi.

Covid-19 tedavi hapının Avrupa’da kullanımı için başvuru yapıldı

Pfizer tarafından geliştirilen ve aşısız kişilerin koronavirüsü daha kolay atlatmasını sağlayan Paxlovid adındaki Covid-19 hapının Avrupa Birliği’nde (AB) kullanımı için Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) başvuru yapıldı.

EMA’dan yapılan açıklamada, “Paxlovid” adlı antiviral ilacın koşullu pazar onayı başvurusunun değerlendirmeye alındığı duyuruldu. Başvurunun 12 yaşından büyük hastaların tedavisi için yapıldığı belirtildi. Açıklamada, başvuruyla ilgili değerlendirme sonucunun birkaç hafta içinde duyurulabileceği kaydedildi. EMA’dan geçen ay bir açıklama yayımlanmış ve bu ilacın onay almamasına rağmen yetişkinlerde acil durumlarda kullanılabileceğine yönelik tavsiyede bulunulmuştu.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar