Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaBilimRusya, Memleketler arası Uzay İstasyonu'nun geleceği ile ilgili kararını verdi

Rusya, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun geleceği ile ilgili kararını verdi

NASA, Rusya’nın 2028 yılına kadar Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) kalmayı resmen kabul ettiğini açıkladı.

Roscosmos Genel Müdürü Yuri Borisov daha evvel yaptığı açıklamada, ülkenin kendi uzay istasyonunu inşa etmeye odaklanabilmek için 2024’ten sonra ISS’den çekileceğini söylemişti, lakin net bir tarih paylaşılmamıştı. Yeni gelen açıklama ise, Rusya’nın 2028 yılına kadar resmen ISS’te kalacağını gösteriyor.

ABD, Japonya, Kanada ve ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) iştirakçi ülkeleri ISS’yi 2030 yılına kadar çalışır durumda tutacaklarının taahütünü vermişlerdi. Rusya’nın da 2028 yılına kadar ISS’te kalacak olması, elbette ISS için güzel haber ve olayların tatlıya bağlandığını gösteriyor. Çünkü son periyotta Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle ABD ve öbür ülkelerle iplerin gerilmiş olması, uzaydaki çalışmalara kadar yansımıştı. Ukrayna’nın işgalinin akabinde ABD ve öteki ülkelerin Rusya’ya yaptırım uygulamasının akabinde, Roscosmos’un eski yöneticisi Dmitry Rogozin batılı meslektaşlarıyla çalışmayı durdurmakla tehdit etmişti.

Roscosmos artık ISS ortaklarıyla iş birliğini sürdürmeyi kabul etmiş olsa da, Ukrayna’nın işgali başlamadan evvel Rusya ve ABD ortasında artmaya başlayan tansiyon, NASA’yı Rusya’nın uzay istasyonundan ayrılma ihtimaline karşı hazırlık yapmaya sevk etmiş durumda. NASA ve Beyaz Saray’ın, Rusya’nın apansız ayrılması halinde astronotları istasyondan çekmenin yanı sıra ISS’i yörüngede tutan Rus iticileri olmadan da çalışır durumda tutmak için planlar yaptığı bildiriliyor.

Sonuç olarak Rusya, 2028 yılına kadar ISS’te kalacak, lakin NASA şimdiden onun yerini doldurmak için hazırlıklara başlamış durumda.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar