Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaMobilSamsung, yakında birinci 3nm üretimine başlıyor

Samsung, yakında birinci 3nm üretimine başlıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Samsung, Yakında Birinci 3Nm Üretimine Başlıyor 1

Yarı iletken sektöründe yaşanan rekabet hız kazanmaya devam ediyor. 2022 yılının ilk yarısında 3nm seri üretime geçme planları doğrultusunda ilerleyen Samsung, yatırımcılarına gelecek hafta ticari üretimin başlayacağını söyledi.

TSMC ile olan rekabeti artacak

Yeni üretim teknolojisi ile birlikte dev üretici TSMC’ye kıyasla endüstride bir ilki gerçekleştirmeyi planlayan Samsung, aynı zamanda çok yönlü alan etkili transistörleri (GAAFET) kullanan ilk şirket olacak. Bununla birlikte şirket tarafından MBCFET olarak adlandırılan ve 7nm FinFET düğümüne kıyasla 0,75 V’un altında çalışması beklenen yeni üretim teknolojisi, güç tüketiminde yüzde 50’ye varan azalma, yüzde 30 daha iyi performans ve yüzde 45’e kadar alan tasarrufu gibi avantajları da beraberinde getirecek.  

Samsung Galaxy A04s’in görüntüleri sızdırıldı

2 gün önce eklendi

Bildirilenlere göre MBCFET’in FinFET üretim süreci ve ekipmanları ile uyumluluğunu geliştirmeyi başaran Samsung, yeni üretim teknolojisi için gereken maliyeti kontrol altına almayı başarmış. Daha öncesinde 4nm üretimde yaşanan verimlilik sorunları sebebiyle Qualcomm gibi önemli müşterilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan şirket, görünüşe göre 3nm üretim ile ipleri tekrar eline almayı planlıyor. 

  • Anasayfa
  • Mobil Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Samsung üretimi 3nm yongalar yakında geliyor

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar