Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMobilSamsung'da işler pek yolunda gitmiyor

Samsung’da işler pek yolunda gitmiyor

2023’ün üçüncü çeyreğinde, Samsung, dünya çapında bilinen en büyük çip üreticisi, çip üretimini azaltma stratejisini sürdürmeye kararlı. Şirket, devam eden bir eser fazlası sıkıntısını çözmek için bu yılın daha erken bir vaktinde çip üretimini düşürmeye başlamıştı ve bu da kesimdeki öteki devler SK Hynix Inc. ve Micron Technology’nin izlediği bir yol olmuştu.

Analizlere nazaran, KB Securities’ten analist Kim Dong-won, Samsung’un Device Solutions (DS) kısmının, çip iş kolunu denetleyen ünite, Q3’te yaklaşık olarak 4 trilyon won (2.96 milyar dolar) ziyan açıklamasını bekliyor. Bu durum, Q2’de kaydedilen 4.35 trilyon wonluk ziyandan biraz daha düşük. Bunun sebebi ise, Samsung’un ikinci yarıdan itibaren uygulamaya koyduğu daha fazla çip üretim kesintisi. DRAM kesintileri şu anda %30’a, NAND Flash kesintileri ise %40’a çıkartılmış durumda; bu oranlar sırasıyla Q1’de %20 ve %30 idi.

Samsung’da işler pek yolunda gitmiyor

Samsung’un DS kısmı, Q1’de 4.6 trilyon wonluk işletme ziyanı bildirdi ve bu, 14 yılın birinci finansal zararıydı. Bu durum, daha düşük global taleplerin ortasında yüksek çip stokları nedeniyle gerçekleşti.

Ancak analist, Samsung’un bilhassa NAND Flash için yaptığı %50’lik üretim kesintisinin, ana eserlerinin fiyatında bir artışa neden olabileceği ve bunun bir dalga tesiri yaratabileceği konusunda optimist. Bununla birlikte, birtakım analistler, artan amortisman maliyetleri nedeniyle Samsung’un çip performansının üçüncü çeyrekte beklentilerin altında kalabileceğine inanıyor.

Özetle, Samsung’un çip üretimini azaltma uğraşlarının, Q3’te çip açığını azaltması ve potansiyel olarak çip fiyatlarını ve talebini güzelleştirmesi bekleniyor. Lakin, üretim maliyetleri ve piyasa dinamiklerine bağlı olarak tesir değişebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar