Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaMobilTamiri en kolay ve en sıkıntı olan telefon markaları belirli oldu: İşte...

Tamiri en kolay ve en sıkıntı olan telefon markaları belirli oldu: İşte Top 5 listeleri

Aranızda bozulan telefonunu kendi tamir eden var mı bilmiyoruz lakin bu, bilhassa yurt dışında yaygın bir sistem. Hatta bunun için tamir ekipmanları satılıyor ve telefonların nasıl tamir edilebileceğine yönelik internette pek çok kaynak mevcut durumda. Lakin elbette her telefonun tamiri kolay değil, ayrıyeten internetteki tamir kitapçıkları da birçok vakit güvenilmez olabiliyor. Peki, sizce en kolay onarılabilen telefon markası hangisi?

İnsanların telefonlarını kendilerinin onarmasını ve internette bulunan adım adım tamir talimatlarının karmaşıklığını inceleyen bir araştırmaya nazaran, 2022 yılında piyasaya sürülen Samsung Galaxy telefonlar ortalama olarak tamiri en kolay telefonlar ortasına girmiş. Samsung, geçen yıl en yüksek dereceye sahip olurken onu Apple, Google ve Xiaomi takip ediyor. Lakin birinci sırada Motorola var.

Meral Erden: Tamiri En Kolay Ve En Sıkıntı Olan Telefon Markaları Belirli Oldu: İşte Top 5 Listeleri 1

Teknoloji bilgi sitesi Electronics Hub tarafından yürütülen araştırma, konutta tamir etmesi kolay ve sıkıntı olan akıllı telefonları belirlemek üzere yapılmış ve bu mevzuda iFixit’ten de yararlanılmış. Bu ortada iFixit, çabucak her yeni akıllı telefonun içini açarak tamir edilebilirlik derecesini ölçen bir internet sitesi.

Araştırma sonuçlarına nazaran göre, tamiri en kolay telefon Motorola Moto G7 olmuş. Onu Samsung 2 modelle takip ediyor. Galaxy A40 ve Galaxy S22 Ultra en süratli tamir edilebilen telefonlar listesinde 2 ve 3’üncü sırada; akabinde ise Apple, iPhone 11 Pro Max ile geliyor.

Ülkemizde Motorola resmi satışta bulunmadığı için en kolay tamir edilebilen telefonlar listesinde gözler kuşkusuz Samsung’a kayıyor.

En güç tamir edilen telefonlar

Peki, en güç tamir olan telefonlar hangileri? Onu da söyleyelim: Araştırma sonuçlarına nazaran tamiri en güç olan telefonlar listesinde Google, Xiaomi ve Huawei yer alıyor, lakin bu listede Samsung ve Apple da var. Google’ın Pixel 7 modeli en sıkıntı tamir edilen telefonlar ortasında başı çekerken, onu Samsung, Galaxy Note 10 modeliyle izliyor, 3’ünncülüğe de Apple, iPhone SE ile oturuyor. Xiaomi, Redmi Note 7 ve Mi 9 ile 4’üncü ve 5’inci sıraları doldururken, Huawei ise P30 Pro modeliyle 6’ıncı oluyor. Bu telefonların kimileri eski kimileri yeni. Lakin araştırma şirketi, daha kapsamlı bir çalışma da yapmış ve bunların ortalamasını da çıkarmış.

Meral Erden: Tamiri En Kolay Ve En Sıkıntı Olan Telefon Markaları Belirli Oldu: İşte Top 5 Listeleri 3

Sonuçlara nazaran en kolay tamir edilebilen akıllı telefonlara imza atan 5 marka şöyle: Asus, HTC, LG, Samsung ve Apple. Buna karşılık tamiri en güç olan akıllı telefonlar yaratan 5 marka da şöyle: Sony, Xiaomi, Huawei, OnePlus ve Honor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar